Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
2 listopada 2011 in Diety by Joanna-Sarniewicz

Gazowane napoje wzmagają agresję

Badania przeprowadzone w Bostonie wyraźnie na to wskazują. Kilka puszek coca coli w tygodniu może mieć niewesołe skutki.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Przebadano ok. 2000 nastolatków. Podzielono ich na dwie grupy – w jednej znaleźli się ci, którzy po puszkę ze słodkim gazowanym napojem sięgają nie częściej niż cztery razy w tygodniu (byli oni w zdecydowanej mniejszości), w drugiej przysięgli miłośnicy takich specjałów. Ci piją co najmniej pięć puszek tygodniowo, częściej jednak jest to pięć dziennie.

Wyniki były jednoznaczne: w grupie drugie liczba przypadków zachowań agresywnych wobec szkolnych kolegów, partnera czy rodzeństwa była znacznie – od kilku do kilkunastu procent – wyższa. Naukowcy z uniwersytetu w Vermont uważają, że odpowiedzialność za to ponoszą przede wszystkim cukier i kofeina, choć być może znaczenie ma jeszcze jakiś, na razie nieokreślony, składnik. Niektórzy naukowcy są co prawda sceptyczni i twierdzą, że w badaniu nie wzięto pod uwagę czynnika środowiskowego (grupy etnicznej i społecznej, z jakiej pochodzą badani), jednak w gruncie rzeczy potwierdziły one to, co wiemy i czujemy już od dawna: to nie jest zdrowe!

O tym, że jedzenie ma wpływ również na naszą kondycję psychiczną, wiadomo nie od dziś. Jednak ciągle zdobywamy kolejne na to dowody, pojawiają się też coraz bardziej szczegółowe informacje, czego się wystrzegać. Na liście „potraw zakazanych” na wysokiej pozycji znajduje się żywność przetworzona, pełna konserwantów i sztucznych barwników. Badania przeprowadzone w  Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich pokazują, że osoby chętnie sięgające po tego typu jedzenie są również tymi, które często łamią prawo.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI