Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Jak działają nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej?

redakcja
123rf.com
123rf.com
5 marca 2015 in Zdrowie by redakcja
Metody takie jak pierścień stosowany raz w miesiącu, plaster przyklejany raz w tygodniu, implant lub wkładka wewnątrzmaciczna zakładane na kilka lat działają podobnie jak pigułka.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

123rf.com

W nowoczesnej antykoncepcji dostępne są metody stosowane samodzielnie przez kobietę, takie jak pierścień antykoncepcyjny oraz plaster. Drugą grupą są środki zakładane przez lekarza w gabinecie ginekologicznym – implant oraz wkładka wewnątrzmaciczna.

Elastyczny pierścień antykoncepcyjny jest łatwy w użyciu – wprowadza się do pochwy podobnie jak tampon. Pierścień zakłada się raz w miesiącu – między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego. Po okresie 3 tygodniu usuwa się go w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Następnie, po 7-dniowej przerwie, do pochwy wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne. Pierścień jest metodą dyskretną, o wysokiej skuteczności. Dodatkowo metoda ta eliminuje suchość pochwy, co pozwala na większy komfort podczas współżycia seksualnego.

Plaster antykoncepcyjny przykleja się na skórę pleców, ramion, podbrzusza lub pośladków raz na tydzień pierwszego dnia cyklu i stosuje się go przez kolejne 3 tygodnie. Po odklejeniu ostatniego, trzeciego plastra następuje tydzień przerwy. Podobnie jak w przypadku tabletek pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne następuje po 7 dniach. Plaster naklejamy na zdrową i nieuszkodzoną skórę. W momencie naklejania nie może być ona spocona, rozgrzana, nawilżona, natłuszczona czy bezpośrednio po kąpieli, ponieważ plaster  może się wtedy szybko odkleić. Niedogodnością tej metody może być fakt, że brzegi plastra łatwo się brudzą. U niektórych kobiet plaster może powodować podrażnienia skóry.

Implant antykoncepcyjny zawiera jeden hormon – progestagen. Działanie implantu opiera się na tym, że zapobiega on uwalnianiu komórki jajowej z jajnika a uwalniany hormon powoduje zmiany w śluzie szyjkowym macicy, co utrudnia przedostawanie się nasienia do macicy. Implant zakłada się podskórnie, za pomocą specjalnie skonstruowanego aplikatora, na wewnętrznej części przedramienia. Efekt antykoncepcyjny może wystąpić już po 8 godzinach od założenia i utrzymany jest przez okres 3 lat.

Hormonalna wkładka domaciczna stosowana na 5 lat jest także metodą opartą na jednym hormonie. Zakładana przez lekarza ginekologa pod koniec krwawienia miesiączkowego. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do tej pory nie rekomenduje wkładek domacicznych u kobiet które nie rodziły, choć już pojawiła się specjalna wkładka dla nieródek.

Wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne w Polsce są wydawane z przepisu lekarza. Jakiekolwiek wykorzystywanie lub stosowanie preparatów, leków i środków wymienionych  w niniejszym materiale odbywać się może jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się z informacją dołączoną do każdego sprzedawanego preparatu lub leku. Powyższy materiał nie stanowi porady medycznej, mat. pras.kampanii „Wakacje na okrągło”.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI