Antykoncepcja o przedłużonym działaniu

antykoncepcja hormonalna
123rf.com

Wybierając metodę antykoncepcji hormonalnej, Polki – poza skutecznością i bezpieczeństwem – kierują się dwoma kluczowymi kryteriami: brakiem działań ubocznych takich jak bóle głowy, obniżony nastrój i spadek libido (47%) oraz wygodą i komfortem stosowania (25%).[1] Te wyniki pokazują wzrastającą dbałość kobiety o jakość życia i wyzwania, którym musi sprostać nowoczesna antykoncepcja hormonalna.

Obecnie dostępne metody mogą w coraz większym stopniu odpowiedzieć na oczekiwania współczesnych kobiet. „W Polsce dostępnych jest obecnie kilkadziesiąt preparatów, z których kobieta wraz ze swoim lekarzem może wybrać najlepszą dla siebie formę regulacji poczęć” – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.

„Coraz większe zainteresowanie wzbudzają metody hormonalne o przedłużonym działaniu, które zwalniają kobiety od ciągłego pamiętania o antykoncepcji. Hormonalne metody niecodzienne – poza wysoką skutecznością antykoncepcyjną – dają też wiele dodatkowych korzyści. Z uwagi na inną niż doustna droga podania, substancje aktywne (hormony) przenikają bezpośrednio do układu krążenia, dzięki temu ich dawka dzienna nie podlega takim wahaniom jak przy tabletce. I tak na przykład przy stosowaniu pierścienia dopochwowego tych wahań nie ma w ogóle – metoda ta zapewnia niskie równe stężenie hormonów, co wpływa na lepsze samopoczucie. Ominięcie układu pokarmowego daje jeszcze jedną korzyść – skuteczności tych metod nie osłabiają wymioty i biegunka. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wszystkie hormonalne metody niecodzienne, poza zastrzykiem, pozwalają szybko odzyskać płodność.”- podsumowuje ekspert.

Badania pokazują, że kobiety są szczególnie zainteresowane informacjami o metodach antykoncepcji niecodziennej. Na pytanie o jakiej metodzie antykoncepcji chętnie dowiedziałyby się więcej, na pierwszych miejscach wymieniają zastrzyki hormonalne (44%), pierścień dopochwowy (38%) i hormonalną wkładkę domaciczną (30%).[2]

„Zastrzyk hormonalny jest metodą bardzo rzadko rekomendowaną przez lekarzy z uwagi na jej trudną odwracalność. Raz wstrzyknięta substancja działa do 3 miesięcy, ale powrót do płodności może trwać nawet rok” – mówi dr Południewski. „Wkładkę hormonalną zaleca się kobietom, które już rodziły i jest to opcja dla tych pań, które nie planują dziecka przez co najmniej kilka lat. Natomiast metodą, która ciekawi kobiety coraz bardziej jest pierścień dopochwowy, skuteczny, dyskretny, całkowicie pod kontrolą kobiety (samodzielnie go zakłada i może wyjąć w każdej chwili), a przy tym zapewnia wiele korzyści pozaantykoncepcyjnych” – dodaje lekarz.

Zastrzyk hormonalny – raz na 3 miesiące. Zastrzyk hormonalny wykonywany przez lekarza co 3 miesiące. Mechanizm działania zastrzyku jest podobny do wszystkich innych metod hormonalnych. Wadą tej metody jest fakt, że jest ona trudno odwracalna. Natomiast jest to metoda odpowiednia dla kobiet karmiących piersią, ponieważ zawiera jeden hormon – progestagen, który nie zatrzymuje laktacji.