Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
3 listopada 2011 in Porady by Ewa Nieckuła

Pigułki działanie ochronne

Kobiety, które przez co najmniej 10 lat stosują antykoncepcję hormonalną obniżają ryzyko zachorowania na raka jajnika o 45 proc. Należy jednak pamiętać, że moc ochronna pigułki zależy od naszych predyspozycji genetycznych.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Tak brzmi podsumowanie wyników badań przeprowadzonych na 300 tys. kobiet z całej Europy w projekcie zatytułowanym European Prospective Investigation of Cancer. Naukowcy szczegółowo przeanalizowali wpływ różnych  czynników związanych z rozrodczością.

Po antykoncepcji hormonalnej najskuteczniej chroni nas ciąża (obniża ryzyko choroby o 29 proc.) I następna dobra wiadomość – im większa rodzina, tym zdrowiej! Każde kolejne dziecko zmniejsza ryzyko nowotworu o 8 proc. Postęp cywilizacyjny wyciska swoje piętno, lekarze nie oczekują, że kobiety jak za króla Ćwieczka będą co roku zachodziły w ciążę, ale podkreślają znaczenie świadomości ryzyka, jakie wiąże się z ograniczeniem liczby dzieci. Sama zaś antykoncepcja hormonalna to kij, który ma dwa końce. Z jednej strony chroni przed rakiem jajnika, z drugiej zaś podnosi ryzyko wystąpienia raka piersi. Jak bardzo?  Według statystycznych danych wśród 100 tys. kobiet przyjmujących pigułkę przez dziesięć lat zdarza o 12 przypadków raka jajnika mniej i 50 dodatkowych zachorowań na raka piersi w porównaniu z taką samą populacją kobiet stosujących inne metody antykoncepcji.

Dla porównania wśród kobiet, które nigdy nie zaszły w ciążę ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika lekarze szacują na 34 przypadki na 100 tys. kobiet w ciągu roku, zaś po przebyciu jednej ciąży liczba ta spada do 24 przypadków.

Nowotwór jajnika, podobnie jak większość nowotworów, jest związany z procesami starzenia. Jednak ten szczególnie trudno jest wykryć. Jeśli w rodzinie ktoś już przechodził tę chorobę, tym staranniej należy się obserwować. Niebezpieczne objawy to: ból w dolnej części brzucha, wzdęcia, niestrawność, zaparcia, odbijanie, uczucie pełności w jamie brzusznej, występujące nawet po lekkich posiłkach oraz utrata apetytu. Jeśli takie objawy nagle się pojawiają lub występują codziennie przez dłuższy czas, należy się zgłosić  do lekarza.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI