Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

39202304_l
13 czerwca 2016 in Zdrowie by redakcja

Wakacje bez obaw: bądź bezpieczna na wakacjach

O urlopie letnim często myślimy już od początku roku. To ostatni dzwonek, żeby nie tylko wybrać miejsce wakacyjnego relaksu, ale i zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i najbliższych podczas wyjazdu. Jak zadbać o zdrowie wybierając się za granicę i w dalekie podróże? Warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
  1. Zaszczep się.

Planując podróże zwłaszcza do krajów Azji, Ameryki Południowej oraz Afryki warto rozważyć przyjęcie szczepień przeciwko często występującym w tych regionach chorobom np. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, powszechnie znanemu pod nazwą żółtaczki pokarmowej. Większość preparatów podawana jest w 2 – 3 dawkach, dlatego szczepienia należy rozpocząć najlepiej na co najmniej 6 tygodni przed wyjazdem, pewne szczepienia są obowiązkowe do niektórych krajów świata, a ich wykonanie może być warunkiem uzyskania wizy (np. przeciwko żółtej gorączce). Szczepienia przeciwko niektórym chorobom „wyjazdowym” oferowane są również dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia.

  1. Zabezpiecz się.

Lekarz medycyny podróży poinformuje Cię również o konieczności stosowania profilaktyki przeciwmalarycznej w niektórych regionach świata, o sposobach ochrony przed komarami będącymi przenosicielami wielu innych groźnych chorób takich jak denga, Zika, chikungunya, pomoże skompletować apteczkę podróżną, w której muszą znaleźć się m.in. wydawane na receptę leki przeciwbiegunkowe oraz, w zależności od indywidualnych potrzeb, zaproponuje np. leki do profilaktyki choroby wysokogórskiej lub do profilaktyki przeciwzakrzepowej. Lekarz poinformuje Cię również w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania na biegunkę podróżnych i omówi zasady postępowania w razie jej wystąpienia.

Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia pokrywającego m.in. koszty leczenia szpitalnego
w kraju docelowym.

  1. Bądź gotowy do drogi!

Nie zapomnij zabrać ze sobą kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, plastry oraz podstawowe środki odkażające i leki przeciwbólowe. Spraw, żeby Twoje wakacje były niezapomniane, pełne radości i wolne od chorób.

lek. med. Grzegorz Karczewski, specjalista chorób zakaźnych, Grupa LUX MED.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI