1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Można panikować” - zwiastun filmu, który skłania do refleksji o klimacie

„Można panikować” - zwiastun filmu, który skłania do refleksji o klimacie

(Plakaty: materiały prasowe)

„Czy w ogóle jest sens myśleć o życiu dłużej niż w perspektywie kilkudziesięciu lat?” - pyta w zwiastunie filmu „Można panikować” jego narrator i główny bohater prof. Szymon Malinowski. Nowy film Jonathana Ramseya będzie miał swoją premierę 1 czerwca, a już od dziś można oglądać jego poruszającą zapowiedź. 

„Można panikować” to najnowszy film Jonathana Ramseya, amerykańskiego autora filmów dokumentalnych z Warszawy, twórcy m.in. „Smog Wars” i „Living with Warsaw”. Jest to historia o zmianach klimatycznych z perspektywy fizyka atmosferycznego prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor od wielu lat zajmuje się zjawiskami, które wpływają na zmiany klimatyczne, a jego osobistą misją jest ostrzeganie ludzi przed zbliżającą się katastrofą klimatyczną.

Boję się, że jestem przedstawicielem ostatniego pokolenia, które doświadczyło stabilnego klimatu
- mówi w zwiastunie filmu prof. Malinowski. Niedawne odejście jego ojca skłoniło go do głębokich refleksji o zmianach, jakie nastąpiły w polskim społeczeństwie.

Pewnego dnia, Jonathan L. Ramsey, amerykański autor filmów dokumentalnych z Warszawy, zobaczył prof. Malinowskiego mówiącego w telewizji o zmianie klimatu. Profesor zainspirował go do opowiedzenia historii o niedawnej przeszłości, teraźniejszości i najbliższej przyszłości Polski z perspektywy naukowca i jego wiedzy oraz osobistych doświadczeń. Rezultatem tej współpracy jest film „Można panikować”, który bierze udział w tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity - czytamy w opisie filmu, umieszczonym na jego stronie internetowej.

Oto poruszający zwiastun „Można panikować”, którego dwa ostatnie zdania, szczególnie dziś, w Dzień Ziemi, wybrzmiewają wyjątkowo mocno - Starajmy się. I zróbmy coś z tą planetą i z nami. Cały film będzie można obejrzeć od 1 do 7 czerwca w serwisie YouTube na kanale Ramsey United.

https://youtu.be/h69Did_mnOY

Tekst na podstawie materiałów zamieszczonych na oficjalnej stronie filmu. 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze