1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Moje ciało się zmieniło, czyli jak zadbać o skórę po porodzie

Moje ciało się zmieniło, czyli jak zadbać o skórę po porodzie

Która młoda mama nie cieszy się, gdy jej mąż lub znajomi mówią, że macierzyństwo dodaje jej uroku? Niestety blizny, rozstępy i rozciągnięta skóra spędzają sen z oczu niejednej z nich. Nie masz siły i czasu, by wrócić do formy sprzed porodu? Nie poddawaj się! Pozwól sobie znów poczuć się pięknie.

Zaskocz jędrnąskórą

Jednąz najczęstszych niedoskonałości, pojawiających siępo urodzeniu dziecka, jest nadmiernie rozciągnięta skóra, zwłaszcza okolic brzucha, a także piersi. –To typowy problem, związany z gwałtownąutratąwagi, charakterystyczny nie tylko dla młodych mam –mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. –W jego rozwiązaniu trzeba skupićsięprzede wszystkim na pobudzeniu komórek skóry do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny oraz wzmocnienia starych. Sąone odpowiedzialne za sprężystośći napięcie skóry.

Skuteczny w realizacji tego zadania jest zabieg Zaffiro, który, wykorzystując promieniowanie podczerwone, rozgrzewa wybrane partie ciała do ok. 70 stopni Celsjusza i w ten sposób pobudza je do odnowy. Choćz jego wykonaniem trzeba poczekaćdo momentu zakończenia karmienia piersią, warto go zaplanować, bo daje bardzo dobre efekty: poprawia napięcie i gęstośćskóry, wysmukla sylwetkę, a także pomaga zredukowaćrozstępy. Lekarz medycyny estetycznej po okresie karmienia może także zalecićExilis, który łączy terapię ultradźwiękami i radiofrekwencję. – Dzięki temu tłuszcz może zostać rozpuszczony, a komórki skóry pobudzone wysoką temperaturą zaczną wzmożoną produkcję kolagenu, niezbędnego dla sprężystości i napięcia skóry – wyjaśnia dr Bliżanowska. Efekt silnie liftingujący zapewni z kolei preparat Sculptra, za sprawą zawartego w nim kwasu L-polimlekowego.

Zapomnij o rozstępach

Na brzuchu i biodrach, ale teżudach czy biuście –rozstępy to problem wielu części ciała. Sąrodzajem blizn, a dokładniej towrzecionowate pasma kolagenu uszkodzonego na skutek gwałtownego rozciągnięcia. –Najskuteczniej redukuje sięje w początkowej fazie, gdy mająkolor różowy lub fioletowy. Im bardziej upodabniająsiębarwądo koloru skóry, tym walka jest trudniejsza - tłumaczy dr Bliżanowska. Dlatego tak ważna jest jak najszybsza wizyta u dermatologa estetycznego. Specjalista oceni głębokośćzmian i dopasuje do nich odpowiedniąterapię. Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów jest laseroterapia z użyciem głowicy Laser Lux1540™Fraxtional amerykańskiej firmy Palomar. Urządzenie, jako jedyne na świecie, jest zatwierdzone przez amerykańskąAgencjęds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) jako skuteczne w leczeniu rozstępów.

Maszyna emituje wiązkępromieni lasera frakcyjnego, które na każdym centymetrze skóry, poddanej jego działaniu, tworząsetki mikrokanalików. W efekcie na poziomie skóry właściwej rozpoczyna sięintensywne namnażanie włókien kolagenu i elastyny. LaserLux1540™redukuje nie tylko rozstępy, jest także stosowany w niwelowaniu blizn porodowych. –Zabieg Palomarem poleca siękobietom na przykład w dniu zdjęcia szwów po cesarskim cięciu –mówi dr Bliżanowska. Jest bezpieczny i szybki, trwa zaledwie kilka minut.- Mimo natłoku obowiązków związanych z opiekąnad noworodkiem, warto spędzićkilka minut w gabinecie medycyny estetycznej. Skóra odpłaci nam skutecznąi spektakularnąreaktywacją–podkreśla dermatolog.

By Twoją twarz rozjaśnił (nie tylko) uśmiech

Zmiany hormonalne, występujące podczas ciąży, mogąprzyczynićsiędo powstawania różnego rodzaju przebarwieńna skórze. Wiele z nich znika samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach, niektóre jednak wymagająinterwencji lekarza. Specjalista medycyny estetycznej oceni, jakąmetodęwybrać, by wyrównaćkoloryt skóry. Może to byćnp. EAT Skinshock, który dodatkowo ujędrni i wygładzi skórę. –EAT Skinshock operuje dwoma rodzajami fal: akustycznymi i elektrycznymi. Ich jednoczesna emisja pobudza produkcjękolagenu i elastyny, co przekłada sięna zwiększenie jędrności i napięcia skóry –tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska. –Tego zabiegu nie mogąjednak stosowaćkobiety, które karmiąpiersią. Dla nich polecam peelingi medyczne, np. Glykopeel, które majądziałanie rozjaśniające.

Trwałemu rozjaśnieniu przebarwieńpomoże równieżterapia Cosmelan/Dermamelan. Podobnie jak w przypadku peelingów, opiera sięm.in. na złuszczaniu naskórka. Przebiega dwuetapowo –w gabinecie nakładana jest specjalna maska, a w domu kontynuuje siękuracjęprzez smarowanie zaleconym przez lekarza kremem. Niezależnie od metody, w czasie rozjaśniania przebarwieńnależy bezwzględnie unikaćsłońca i solarium.

Terapia domowa

Oprócz wizyt w gabinecie medycyny estetycznej, o swojąskóręmożesz zadbaćtakże w domowym zaciszu. Kremy i suplementy diety nie sątak skuteczne jak profesjonalnie wykonany zabieg, ale mogąpomóc w regeneracji naszej skóry - o ile będąstosowane regularnie i przez dłuższy czas. Lekkie skórne przebarwienia można smarowaćkremami wybielającymi i złuszczającymi. Pamiętaj, że nie wszystkie preparaty sądla Ciebie odpowiednie –zawsze sprawdzaj lub zapytaj farmaceuty, czy można ich używaćpodczas karmienia. W aptekach dostępne sąspecjalne serie kosmetyków dla kobiet karmiących, które pomagajązapobiegaćnp. rozstępom. Na biust aplikuj je 2-3 godziny przed karmieniem, żeby zostały całkowicie wchłonięte przez skórę. Na jędrnośćtwojego ciała korzystnie wpłynąteżmasaże prysznicem oraz codzienne spacery z dzieckiem.


Masz pytanie do lekarza medycyny estetycznej? Zajrzyj do działu PORADY.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze