fbpx

Pozytywny związek (cz. 2)

Podejdź do związku pozytywnie
123rf

Uważność na drugą osobę, ale stawianie na pierwszym miejscu siebie. Wzajemna pomoc, ale dyskretna. Dużo dotyku. Co jeszcze pomoże ci w pozytywnym podejściu do miłosnej relacji?


6. Zauważcie, co nowego u partnera

Dość powszechnym problemem jest to, że przestajemy się nawzajem zauważać. Żyjemy z kimś, kogo nie ma, bo albo był taki dawno temu, albo nigdy, tylko my chcemy żeby taki właśnie był. Spędzamy zatem życie obok widma. Czy nie szkoda na to czasu? Popatrz się na swojego ukochanego tak, jakbyś widziała go po raz pierwszy. Zdziw się. Albo przyjrzyj się uważnie i zauważ zmiany. Będziesz zaskoczona, ile można odkryć.

7. Piszcie do siebie miłosne listy

Okazuje się, że pary, które na jakimś etapie znajomości pisały do siebie listy, dłużej i szczęśliwiej ze sobą żyją. Naukowcy twierdzą, że chodzi tu o umiejętność wyrażania uczuć. Trzeba to umieć, żeby napisać list miłosny. A na pewno można poćwiczyć. Jeśli tylko czujesz do niego coś pozytywnego, napisz to.

8. Wspierajcie się dyskretnie

Pomoc bardzo otwarta i z fanfarami niesie pewien koszt. Czujemy się zobowiązani i bardziej zestresowani, jak twierdzą badacze z Uniwersytetu Columbia. Większym zaangażowaniem skutkuje pomoc „niewidzialna”, czyli dyskretna. Więc zamiast robić wielkie gesty, poszukaj subtelnych sposobów, by partner miał w życiu łatwiej, a przy okazji nie stracił poczucia własnej mocy.


9. Dotykajcie się

W ten sposób zwiększycie sobie wzajemnie wydzielanie oksytocyny, co zmniejszy waszą podatność na negatywne skutki stresu. A gdy będziecie mniej zestresowani, w naturalny sposób lepiej będziecie sobie radzić z rzeczywistością, a wasz związek będzie się szczęśliwiej układał.

10. Każdy na pierwszym miejscu stawia siebie

Myślenie, że najlepszym sposobem na poprawę relacji, jest koncentracja na partnerze jest mylne. Zwłaszcza, kiedy macie kłopoty, zapomnijcie o tym, co druga osoba robi źle lub nie robi, i skupcie się na podejmowaniu pozytywnych zmian w sobie. Gdy zadbasz o to, żeby mieć satysfakcjonujące życie, odciążysz relację od tego, by była twoim jedynym źródłem szczęścia. Nikt i nic nie lubi być przeciążone, więc dobrze jej to zrobi.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze