1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Przegląd aktualnych wystaw w galeriach i muzeach

Przegląd aktualnych wystaw w galeriach i muzeach

Zobacz galerię 9 zdjęć
Polecamy ciekawe naszym zdaniem wystawy sztuki w galeriach i muzeach.

Galeria Bielska BWA - Bielsko-Biała

Galeria Bielska BWA zaprasza na multimedialny projekt  Carole Benzaken „Saviv, saviv / Wokół, wokół” oraz feministyczną wystawę  Agaty Zbylut „Nic nie jest takie jak mówią”.

Bielska galeria powstała na zgliszczach synagogi, którą w połowie września 1939 r. zburzyli hitlerowcy. - Znaleźć się tuż nad przepaścią, tak blisko tego, czego znieść się nie da, musiałam wrócić, żeby sfilmować, opracować tę wystawę, obok otwierającej się otchłani – opisywała po wizycie w BWA swoje odczucia Carole Benzaken.

Zainspirowana tą wizytą zarejestrowała swoją podróż po zimowej Polsce 2010 r.  - Czułam się zobowiązana uchwycić niewypowiedziane i niewidzialne – powiedziała. W swoim projekcie nawiązuje do proroctwa Ezechiela i jego wizji doliny suchych kości. Takimi miejscami były obozy zagłady, które zobaczyła.  Carole Benzaken sprawiła, że przenosimy się do tej doliny. Czarno-biały materiał, ciąg słów w jidysz, plątanina gałęzi i przebijające się przez nią słońce, sprawiają, że czujemy śmierć. Jest blisko, podobnie jak czekające nas po niej zmartwychwstanie.

Pierwszą ekspozycję związaną z bielskim projektem mieszkająca we Francji artystka zaprezentowała w Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu w  2011 r. Współorganizatorem ekspozycji jest Instytucja Kultury Ars Cameralis, na zaproszenie której Benzaken po raz pierwszy gościła w Bielskiej BWA.

Marzec w tej galerii jest miesiącem kobiet. 8 marca o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż, również multimedialnej, wystawy Agaty Zbylut. Tym razem tematem będą  „one”, pokazane w momentach przełomowych w ich życiu. Zobaczymy Łajkę, gotową do ostatniej podróży, ukochaną sukę Hitlera, Blondi, którą uśmiercił w bunkrze wraz z Ewą Braun, oraz panią Helenkę, sąsiadkę spędzająca czas na spoglądaniu przez okno na podwórze studnię.

By obejrzeć obie wystawy, warto poczekać do 10 marca i wybrać się na ich zwiedzanie wspólnie z dyrektorką Galerii Bielskiej BWA, Agatą Smalcarz, która będzie oprowadzać po nich w ramach projektu „Co świętować - Indie – Afryka – Polska”, zorganizowanego wspólnie z Fundacją Pozytywnych Zmian z okazji Dnia Kobiet.

8 marca kojarzy nam się z goździkiem, rajstopami i ciastkiem przy kawie w biurze z czasów PRL. Teraz coraz częściej ten dzień wykorzystywany jest przez kobiety, by przypomnieć o ich problemach. Bielska BWA i jej goście zajmą się dyskryminacją kobiet w Indiach, ich zniewoleniem w Afryce, dorzucą również coś do naszego ogródka. Przedwiośnie sprzyja trudnym tematom. - to czas na zmiany. Odwiedźcie Bielską BWA w marcu.

„Co świętować - Indie – Afryka – Polska” - program wydarzenia:  17.30 – zwiedzanie wystaw: Carole Benzaken – „Saviv saviv” / „Wokół, wokół” i Agata Zbylut – „Nic nie jest takie jak mówią”. 18.00 – Kobiety w Indiach Projekcja filmu „Niechciane” („Undesired”), reż. Walter Astrada, 2010 Film mówi o dyskryminacji kobiet ze względu na płeć w Indiach. Argentyński fotografik zrealizował projekt dzięki grantowi Fundacji Alexia z USA, wspierającej fotoreporterów jako tych, którzy, reagując na niesprawiedliwość, mogą przyczynić się do zmian na świecie.  18.30 – „Walka o wolność” – niewolnictwo kobiet w Afryce, wykład.  19.15 – „Transformacja – kryzys – codzienność. Bez kobiet to się nie uda”, wykład. Mała aula Uniwersytetu Rzeszowskiego - Rzeszów

„Iran w fotografii" w Rzeszowie - Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego wygrał irański film „Rozstanie”. Reżyser Asghar Farhadi, obierając statuetkę, zaznaczył, jak ta nagroda jest ważna dla jego ojczyzny, w której ostatnio słychać głównie o wojnie. Warto poznać kulturę kraju, kojarzącego się nam obecnie z zagrożeniem atomowym, i wybrać się na wystawę zorganizowaną przez Ambasadę Islamskiej Republiki Iranu i Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na prezentowanych fotografiach widać Teheran, wioski usytuowane w górach, zabytkowe budowle Persepolis i  ogród, który niczym fatamorgana wyłania się z piasków pustyni.

Projekt jest równocześnie dobrą lekcją historii. Relacje dyplomatyczne pomiędzy Polską a Iranem sięgają XV wieku. Persja była jednym z niewielu państw, które nie uznały rozbiorów Polski. Pretekstem do przygotowania wystawy „Iran w fotografii" na Uniwersytecie Rzeszowskim jest przypadająca w tym roku 70. rocznica przyjęcia przez Iran około 120 tys. polskich uchodźców w czasie II wojny światowej.

„Iran w fotografii" Mała aula Uniwersytetu Rzeszowskiego Rzeszów, al. Rejtana 16 c Ekspozycja, która potrwa do 20 kwietnia.

Muzeum Narodowe - Gdańsk

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wystawę „Bora. Indianie Amazonii. Ludzie koki, ampiri i tytoniu”. Prezentowane na niej prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz prywatnych Marka Wołodźki. Antropolog skoncentrował się na życiu współczesnych Indian Bora z Amazonii peruwiańskiej. Jego prezentacja jest oparta na materiale fotograficznym, filmowym i dźwiękowym zebranym w 2009 r. wśród Bora żyjących nad rzekami Ampiyacu, Yaguasayacu, Zumun i Nanay w Amazonii peruwiańskiej.

Gdańska edycja wystawy jest poszerzona o obiekty kultury materialnej Bora i materiał filmowy, który powstał podczas dwóch kolejnych wyjazdów - wiosną i jesienią 2011 r. Specjalna scenografia przybliża klimat miejsca. Projektowi towarzyszy cykl spotkań „Indianie Amazonii – 520 lat po odkryciu Ameryki”. Przypadająca w tym roku 19 maja Noc Muzeów również zostanie powiązana z tematem Indian.

Ekspozycję można oglądać do 21 maja 2012 r.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Warszawa

W  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,  2 marca o godz. 19, odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu Kinomuzeum. Koniec będzie jednocześnie początkiem Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Kinomuzeum rozpoczęło swoją działalność 3 lutego premierowym pokazem znakomitego filmu Steve’a McQueena, pt. „Wstyd”. Przez cały luty pokazom filmowym towarzyszyły wykłady, spotkania z reżyserami i artystami. W hallu wejściowym Muzeum zawisł neon legendarnego warszawskiego kina Skarpa.

Na zakończenie Kinomuzeum  artysta Józef Robakowski i kurator Muzeum Łukasz Ronduda opowiedzą o najciekawszych zjawiskach w polskim filmie artystycznym od lat dwudziestych do 2012 r.  Ich wystąpienie będzie równocześnie wykładem otwarcia. Tego dnia nastąpi inauguracja internetowej Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Archiwum to gromadzi polskie filmy eksperymentalne i sztukę wideo, łącznie około 400 tytułów znajdujących się w domenie publicznej. Co oznacza, że skarby Filmoteki będą dostępne bez opłat dla wszystkich.

Galeria Awangarda - Wrocław

Galeria Awangarda BWA Wrocław zaprasza na wystawę Piotra Skiby „Sausage Hero". Jej wernisaż odbędzie się 9 marca o godzinie 19.00.

Młody wrocławski artysta wybrał się do Nowego Jorku. Marzył o wielkiej karierze, ale trafił do wesołego miasteczka, na brooklyńskim Coney Island. W gabinecie osobliwości zrobił serię zdjęć - odbić z krzywego zwierciadła. W przedstawieniach malarskich zaprezentował powykrzywiane postacie, które w głowach maj zdeformowany american dream". Wyszedł w plener by uwiecznić to, co dziwne. Wernisażowi towarzyszyć będzie performans „Shoot the freak", w którym publiczność stanie w roli oprawcy artysty.

Galeria Awangarda, Wrocław, ul. Wita Stwosza 32, wystawa: 9 marca - 15 kwietnia 2012 r. wernisaż: 9 marca o godz. 19.00-21.00.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze