Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Dlaczego warto być wolontariuszem?

www.bankizywnosci.pl
23 lutego 2016 in Psychologia by redakcja
Liczne badania dowodzą, że bezinteresowna praca na rzecz innych nie tylko przyczynia się do większej satysfakcji z życia czy zapobiega depresji i uczuciu odizolowania, lecz również zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o ponad 20 procent. Tymczasem w Polsce osoby powyżej 50. roku życia należą do najmniej aktywnych społecznie.

Badanie przeprowadzone przez Eurobarometer wskazuje, że tylko 12 procent mieszkańców naszego kraju w wieku 55 plus angażuje się w wolontariat. Polacy powyżej 60. roku  wolą oglądać telewizję, spotykać się ze znajomymi albo uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Tylko 14 procent badanych interesuje się działaniem na rzecz lokalnej społeczności. Warto to zmienić, ponieważ seniorzy mają wiele do zaoferowania. Angażując się w wolontariat, osoby 50 plus mogą udowodnić, że są aktywne, zainteresowane ważnymi sprawami i niezbędne w funkcjonowaniu każdej społeczności. A wolontariat daje wiele nie tylko potrzebującym, ale także tym, którzy im pomagają.Jakie zalety przynosi bezinteresowna praca dla innych?

Poczucie celu i droga do samorealizacji
Osoby na emeryturze lub takie, których dzieci wyprowadziły się już „na swoje” mają więcej wolnego czasu, który mogą wreszcie wykorzystać na zaangażowanie się w coś, o czym zawsze marzyły. Doświadczenie dojrzałych osób jest nieocenione, a dla nich samych to okazja do samorealizacji.

Wzrost optymizmu
Bycie wolontariuszem nie wymaga codziennej pomocy – wystarczy zadeklarować się w miarę własnych możliwości. Nawet parę godzin tygodniowo poświęconych jakiejś sprawie daje poczucie przynależności i dumy. Widząc ważne i wymierne efekty działania, czujemy się dobrze z samym sobą i bardziej optymistycznie patrzymy na życie.

Lek na samotność
Ludzie, zwłaszcza starsi, często zapadają na depresję z powodu społecznej izolacji, a wolontariat stwarza okazję regularnego kontaktu z innymi, pozwala poznać osoby o różnych zainteresowaniach, doświadczeniu życiowym czy hierarchii wartości. Wolontariat wiążę się z pracą zespołową, a to daje poczucie wsparcia.

Zdrowie i samopoczucie
Dr Suzanne Richards z University of Exeter Medical School wraz z grupą naukowców przeanalizowała 40 przeprowadzonych w różnych krajach eksperymentów, w ramach których badano relacje pomiędzy wolontariatem a zdrowiem i szczęściem zaangażowanych w niego ludzi. Wyniki dowodzą, że osoby pomagające bezinteresownie innym są o 22 procent mniej narażone na przedwczesną śmierć. Dojrzali wolontariusze rzadziej cierpią na depresję oraz demencję, a także są bardziej zadowoleni z życia.

Gdzie można pomagać?
Decydując się na wolontariat, warto odpowiedzieć sobie na pytania: jakie problemy są mi bliskie, co chcę zmienić, w jaki sposób mogę wykorzystać swoje umiejętności i ile czasu jestem w stanie poświęcić na działania charytatywne. Wolontariuszy w dojrzałym wieku starają się pozyskać m.in. Banki Żywności oraz ich organizacje partnerskie. W pomoc można się włączyć na terenie całego kraju, ponieważ Banki Żywności współpracują z ponad 3000 organizacjami partnerskimi odbierającymi żywność. Tylko w 2015 roku pomoc, tj. 140 tys. ton żywności, trafiła do 1.3 mln osób. Taka sieć współpracy wymaga zaangażowania wolontariuszy. Pomagać można na wiele sposobów: m.in. przy sortowaniu i rozładowywaniu żywności, w pracy biurowej, technicznej czy logistycznej. Więcej informacji na wolontariat.bankizywnosci.pl.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI