Wolontariat w Polsce

123rf.com

– Wolontariat kojarzymy najczęściej ze służebną, ciężką pracą. Myślę, że właśnie takie nastawienie często zniechęca osoby do zaangażowania się w działania wolontariackie – tłumaczy Dariusz Pietrowski, prezes Centrum Wolontariatu.
Jak wygląda wolontariat w Polsce? Czy można określić ilu wolontariuszy działa na terenie Polski?

Badania w Polsce prowadzone są od 2001 roku. Każdej jesieni Stowarzyszenie Klon Jawor ocenia, poprzez badania „Wolontariat i filantropia Polaków”, naszą skłonność do działań społecznych jak również do dobroczynności. Za każdym razem wyniki tych badań są bardzo różne. W 2010 roku 16% Polaków deklarowało, że w ostatnim roku było lub jest wolontariuszem. To nas plasuje w ogonie Europy.

Skąd taki słaby wynik?

W Europie czy w Stanach Zjednoczonych wolontariat wpisany jest w proces edukacji. Później przekłada się to na działania. Takim młodym ludziom nie trzeba już tłumaczyć, czym i po co jest wolontariat, nie trzeba ich zachęcać do takich działań. Jest to dla nich naturalne. Wystarczy ogłosić, że są potrzebni wolontariusze do takiej czy innej akcji. U nas jest cały proces oswajania i tłumaczenia. W naszych szkołach od niedawna gości wolontariat w postaci np. szkolnych klubów wolontariackich.

Boimy się zaangażowania w wolontariat?

Rozumienie samego wolontariatu różni się w poszczególnych krajach. Wynika to pewnie z uwarunkowań kulturowych, ale skutek jest taki, że prace, które np. w Anglii czy Norwegii traktowane są jako wolontariat, u nas nie są tak postrzegane, w naszej świadomości funkcjonują inne pojęcia. Takim sztandarowym przykładem jest zaangażowanie rodziców w pracę w komitecie rodzicielskim.

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link