Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
21 grudnia 2015 in Psychologia by Strefa_Psyche_SWPS

Jak nie wpaść w przedświąteczny szał zakupów?

Przedświąteczny szał zakupów to czas, w którym nasz zdrowy rozsądek narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Jak kupować tak, by później nie żałować? O psychologii kupowania i sprzedawania opowiada prof. Alicja Grochowska, psycholog biznesu Uniwersytetu SWPS.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Święta to dla większości osób czas wyjątkowych emocji – rodzinnej atmosfery, radości z obdarowywania się prezentami i pysznego jedzenia. Firmy chętnie wykorzystują dobry nastrój konsumentów, którzy chcą jak najlepiej przygotować się do Bożego Narodzenia. Wykorzystują „obniżoną kontrolę zakupową” wynikającą z miłej i ciepłej atmosfery zbliżających się świąt. Pierwsze kampanie reklamowe, w których pojawiają się bożonarodzeniowe motywy pojawiają się już na początku listopada. Jak nie ulec ich wpływowi?

Świadomy konsument jest w stanie rozpoznać pewne mechanizmy marketingowe wykorzystywane przez sprzedawców. Wchodząc do wielkich centrów handlowych nasze zmysły ze wszystkich stron atakowane są różnorodnymi bodźcami, które mają na celu wprowadzić nas w błogą atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Z głośników dochodzą dźwięki dobrze znanych piosenek, a do wydawania pieniędzy zachęcają piękne dekoracje. Ponadto w sklepach często stosuje się także „domowe” zapachy, które są silnie związane ze wspomnieniami i wprawiają klientów w błogi, bożonarodzeniowy nastrój. Wszystkie te elementy bardzo silnie wpływają na nasze zmysły i wywołują w nas poczucie tęsknoty za dzieciństwem. Dzięki temu łatwiej ulegamy i kupujemy więcej niż potrzebujemy. Świadomość sztuczek marketingowych stosowanych przez handlowców, pomoże choć częściowo kontrolować „zakupowe szaleństwo”.

Lista zakupów, limity na karcie, zakupy przez internet…
Poza tym warto dobrze zaplanować zakupy: sprawdzi się tradycyjna lista. Ułatwi ona nie tylko wybór prezentów dla najbliższych, ale również zakupy spożywcze. Można również, na czas świątecznych zakupów, zrezygnować ze stosowania kart płatniczych i kredytowych. Zabierając ze sobą tylko gotówkę łatwiej będzie kontrolować wydatki. Dobrym pomysłem może być kupienie prezentów przez internet – pozwala to przyjrzeć się produktom i przemyśleć swoje decyzje bez kolejek i tłoku, a co za tym idzie, bez stresu. Warto pamiętać, że Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym przede wszystkim powinniśmy celebrować czas spędzony w gronie najbliższych – a tego nie zagwarantują nam nawet najbardziej udane zakupy.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI