Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Byc singielka
123rf.com
16 października 2014 in Psychologia by redakcja

Kobiecy i męski sposób na stres

Kierowca nie może odnaleźć drogi. Co wtedy robi? Zależy od tego, czy... jest kobietą czy mężczyzną. Kobieta zapyta przechodnia lub taksówkarza, jak jechać – mężczyzna będzie odsuwał to rozwiązanie. To modelowy przykład różnicy w radzeniu sobie ze stresem: kobieta wychodzi do ludzi, mężczyzna chowa się w swojej jaskini.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Literatura przedmiotu długo wyróżniała tylko dwie metody reakcji na niebezpieczeństwo: konfrontację i ucieczkę. Ostatnio naukowcy z Los Angeles uznali jednak, że nie jest to reprezentatywne dla całej populacji, ponieważ jeszcze 20 lat temu w badaniach uczestniczyli głównie mężczyźni. Bardziej dokładna analiza zachowań samych kobiet wskazuje, że w zasadzie nie są one skłonne ani do walki, ani do ucieczki. (Tłumaczy się to troską o potomstwo – żadne z tych rozwiązań nie jest bezpieczne dla dzieci). Wolą prosić o pomoc inne kobiety. I nie jest to wynalazek naszych czasów, ale tradycja wyniesiona z najstarszych wspólnot. Zachowanie takie może wynikać z czystej fizjologii: w czasie stresu organizm wydziela oksytocynę, hormon związany również z porodem, karmieniem piersią czy przeżywaniem orgazmu. Pod jego wpływem kobieta odczuwa potrzebę czułości i kontaktu fizycznego. Im bardziej się im poddaje, tym więcej oksytocyny produkuje.

Troska o potrzeby dzieci ujawnia się także w reakcji kobiet na stresujący dzień w pracy. Starają się nie odreagowywać w domu. Z odczuwanym napięciem radzą sobie, rozmawiając z siostrami, matkami, przyjaciółkami.

Nie wiemy, o ile każda godzina stresu skraca życie, ale faktem jest, że tryb życia ma wpływ na zdrowie, a skoro kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, to może ich sposób radzenia sobie z trudnymi sytuacjami jest lepszy?


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI