Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
14 stycznia 2016 in Psychologia by Tomasz Sobierajski

Na stres – nowe technologie

Chcesz się mniej stresować? Korzystaj z nowych technologii! Do takich zaskakujących wniosków doszli badacze społeczni z pracowni Pew Research Center.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Od jakiegoś czasu nad technologiami cyfrowymi zbierają się czarne chmury krytyki. Wielu obserwatorów życia społecznego uważa, że przeniesienie relacji międzyludzkich ze świata realnego do świata wirtualnego spowodowało rozluźnienie i osłabienie więzi. Ich zdaniem podupada znaczenie rodziny, przyjaźni, koleżeństwa i człowieczeństwa. Czy rzeczywiście? Na jednoznaczną ocenę jest jeszcze stanowczo za wcześnie. W wyniku pojawienia się i rozwinięcia nowych mediów, takich jak np. portale społecznościowe, więzi i relacje między ludźmi zmieniły się, co nie oznacza, że podupadły. Tym bardziej, że wiele badań realizowanych na całym świecie wskazuje na to, że osoby mające dużą grupę znajomych w sieci zazwyczaj mają również więcej przyjaciół w tzw. „realu”, łatwiej nawiązują kontakty, obdarzają innych ludzi większym zaufaniem oraz są bardziej zaangażowane społecznie i politycznie. Oprócz tego ludzie ci mają poczucie wsparcia ze strony innych, co pośrednio przekłada się na odczucie stresu w codziennych sytuacjach.

Badacze amerykańscy używając skali PSS (Perseived Scale Stress) postanowili zbadać, na jakim poziomie odczuwają stres osoby, które korzystają z portali społecznościowych i te, które z nich nie korzystają. I co się okazało? W przypadku mężczyzn poziom stresu w obu grupach był podobny, ale za to u kobiet zaobserwowano spore różnice. Dla przykładu kobieta, która korzysta codziennie z poczty mailowej, pisze posty na facebooku, wrzuca zdjęcia na instagrama i korzysta z telefonu komórkowego do rozmów i wysyłania wiadomości, ma aż o 21% obniżony poziom stresu od kobiety, która nie korzysta z nowych technologii.

Jaki z tego wniosek? Ten sam co zawsze – nowe technologie są dla ludzi, a nie odwrotnie. Jeśli nauczymy się z nich właściwie i z umiarem korzystać, to nie tylko nasze relacje z innymi ulegną poprawie, ale również poziom stresu będzie niższy.

SobierajskiTekst: Tomasz Sobierajski socjolog, kulturoznawca, metodolog, adiunkt UW

Czytaj blog Tomasz Sobierajskiego „Socjolog w podróży”


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI