Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
9 marca 2015 in Psychologia by Ewa-Klepacka-Gryz

Uzależnieni od portali społecznościowych

Jaki byłby świat bez Facebooka? Czy taki jak ten sprzed „ery Internetu”? Tego pewnie już się nie dowiemy. Jak jednak sprawić, by Facebook nie stał się naszym jedynym światem?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Z sentymentem wspominam czasy, kiedy teksty zapisywałam na dyskietce i osobiście zawoziłam do redakcji. Po drodze zaglądałam do ulubionej księgarni i uroczego małego sklepiku z markową odzieżą, w którym miła sprzedawczyni zawsze coś dla mnie odkładała. W redakcji był czas na dobrą kawę, ciekawe rozmowy, poznanie najnowszych ploteczek z tzw. wielkiego świata. W drodze do domu robiłam jeszcze zakupy spożywcze… Dziś to wszystko mogę zrobić, nie wychodząc z domu, jednym kliknięciem myszki. Nowe technologie pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale każdy kij ma dwa końce…

Nie ma cię na FB, nie istniejesz

To ulubione powiedzenie nastolatków, ale my, dorośli, również nie wyobrażamy sobie życia bez internetowej społeczności. Wyszukujemy dawnych i obecnych znajomych, poznajemy znajomych znajomych, łączymy się w grupy. Informujemy, co u nas nowego i dobrego: jeden post i wszyscy już wiedzą. Odpowiednia liczba znajomych w sieci to dziś podstawa udanego życia towarzyskiego. Ale ilu z nich jest prawdziwymi przyjaciółmi? Na to pytanie, w dość niecodzienny sposób, próbował znaleźć odpowiedź bohater filmu „Zalajkowany na śmierć”. Michel zostaje zwolniony z pracy za umieszczenie na FB zdjęcia samochodu z widoczną rejestracją, co jest niezgodne z prawem. Z FB dowiaduje się również o imprezie organizowanej przez swojego przyjaciela, na którą nie zostaje zaproszony. Rozgoryczony, bo przecież na swoim profilu ma 417 znajomych, zastanawia się, ile osób przejęłoby się, gdyby zniknął z sieci. Akcja nabiera tempa, jego znajomy, biorący udział w owym karkołomnym przedsięwzięciu, wrzuca post o jego śmierci, potem kolejne, coraz bardziej dramatyczne: „To była samobójcza śmierć. Bardzo cierpiał” i informacje o stypie, na którą przyszły tylko cztery osoby… O czym to świadczy?

Niczym gęsi

U pewnych gatunków zwierząt, np. u gęsi, zaobserwowano niesamowite zjawisko – imprinting. Małe gąsiątko, tuż po wykluciu z jaja, pierwszy poruszający się przedmiot, np. samochodzik zabawkę ciągnięty na sznurku, uznaje za matkę i próbuje nawiązać z nim więź. Czy nie jesteśmy jak te gęsi, przywiązując się do świata, który nie istnieje?

Marta, jedna z moich pacjentek, kolejnego partnera poznała dzięki portalowi społecznościowemu. – On „zalajkował” moją fotkę, ja napisałam komentarz pod jego selfie i tak się zaczęło – opowiada. Związek trwał dwa lata, głównie w sieci, bo mieszkali w innych miastach. Dyskusje na FB były częste i namiętne, spotkania twarzą w twarz już mniej satysfakcjonujące. Rozstanie nie było zbyt bolesne, ale Marta do dziś ma dylemat: – Czy powinnam usunąć go ze znajomych?

Iza dzięki Facebookowi wykryła zdradę. Zobaczyła zdjęcie męża z inną kobietą na profilu dziewczyny, którą tydzień temu dołączyła do grona znajomych. – Zapytałam ją, czy zgodzi się być moim świadkiem w sądzie. Dostałam 25 lajków – opowiada z dumą. Dwadzieścia pięć lajków to nie byle co. Pod informacją o śmierci kogoś znanego bywa po 200 albo i więcej. No i zażarte dyskusje, czy pod tak dramatycznymi informacjami etyczne jest umieszczanie lajków. Czy wirtualny świat w ogóle może być etyczny?

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI