O tym, jak masz zbudowany mózg. Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców pokazuje korelację pomiędzy wielkością poszczególnych obszarach mózgu a liczbą znajomych na Facebooku.
Naukowcy odkryli silny związek między liczbą znajomych na Facebooku a ilością kory szarej w kilku obszarach mózgu, zwłaszcza w ciele migdałowatym - rejonie, związanym z pamięcią i przetwarzaniem reakcji emocjonalnych. Im większe i bardziej aktywne jest ciało migdałowate, tym więcej mamy przyjaciół w świecie rzeczywistym. Tak przyjaźnią się empatyczne, wrażliwe osoby.
Natomiast duży rozmiar - bruzdy czołowej górnej, bruzdy skroniowej górnej oraz entorhinalu cortex (obszar mózgu w przyśrodkowym płacie skroniowego) – świadczy o dużej sieci internetowych znajomych. Obszary te funkcjonują jako centrum w powszechnej sieci pamięci i nawigacji. Odgrywają rolę w naszej zdolności do postrzegania poruszającego się obiektu. Dlatego osoby, które mają te części aktywne, łatwo poruszają się w nawigacji za za pośrednictwem internetowych portali społecznościowych. Odpowiadają również za aktywację wzrokową na bodźce, co daje zaangażowanie w odbiorze sygnałów społecznych. - Znaleźliśmy obszary mózgu, które łączą się z liczbą przyjaciół zarówno prawdziwych, jak i wirtualnych - powiedział Ryota Kanai, prowadzący badania.
W dalszych badaniach okazało się, że znaczna część osób, które posiadają dużą sieć wirtualnych znajomych, ma również sporo przyjaciół w realu. - Nasze wyniki potwierdzają tezę, że użytkownicy FB, korzystają z portalu, aby wzmocnić swoje realne przyjaźnie, a nie zawiązywać nowe – powiedział Geraint Rees. - U nich większe było ciało migdałowate, niż czołowa i skroniowa bruzda lub obszary te były podobnej wielkości. - Ekscytuje nas pytanie, czy te struktury zmieniają się w czasie, czyli czy internet zmienia nasze mózgi.
Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of Royal Society