Świnka – gdy dziecko na nią zachoruje

123rf.com

Świnka, czyli zapalenie ślinianek przyusznych, jest chorobą wirusową. Dzieci chorują na nią najczęściej, gdy mają od 4 do 15 lat. Jak ją rozpoznać i jak zapobiegać powikłaniom?
Świnka – przebieg choroby

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Choroba zaczyna się nagle. Okres wstępnych objawów jest dość krótki a objawy to złe samopoczucie, ogólne rozbicie, utrata łaknienia, dreszcze, podwyższona temperatura ciała, a u dzieci dodatkowo wymioty i bóle brzucha. Nierzadko chorobie towarzyszy lekka infekcja górnych dróg oddechowych. W jamie ustnej można często stwierdzić zaczerwienienie, obrzęk błony śluzowej. Niekiedy nie ma objawów wstępnych i choroba zaczyna się obrzmieniem jednej lub obu ślinianek przyusznych. Obrzęk na początku może być jednostronny, stopniowo powstaje obrzmienie drugiej ślinianki. Narastającemu obrzękowi towarzyszy ból. Nasila się on przy jedzeniu i żuciu pokarmów.

Obrzmienie ślinianek narasta przez 2 – 3 dni, a następnie cofa się, ustępuje najczęściej po tygodniu, rzadziej po 10 – 14 dniach. Podczas choroby utrzymują się objawy ogólne, takie jak złe samopoczucie oraz gorączka (na ogół niezbyt wysoka, trwająca około tygodnia). Skóra nad śliniankami jest niezmieniona, jedynie silnie napięta.

Możliwe powikłania przy śwince

W 10 do 15 proc. przypadków dochodzi do świnkowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Główne objawy to bóle głowy, nudności i wymioty – rozpoczynają się w 5-7 dniu po wystąpieniu stanu zapalnego ślinianek. Dlatego jeśli dziecko po kilku dniach choroby skarży się na ból głowy czy nudności albo wymiotuje, trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.