Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 stycznia 2015 in Zdrowie by redakcja

Antykoncepcja podczas „pierwszego razu”

Badania pokazują, że na swój pierwszy stosunek seksualny młodzi ludzie często decydują się średnio około 17 roku życia. Zapytani o trzy najważniejsze warunki, które powinny zostać spełnione, aby doszło do „pierwszego razu”, wymieniają przede wszystkim dojrzałość, która objawia się tym, że człowiek wie czego chce i jest na to świadomie zdecydowany. Drugim warunkiem jest posiadanie odpowiedniego partnera seksualnego, przy którym można czuć się swobodnie, a trzecim przygotowanie odpowiedniej formy antykoncepcji. Jednak badania przeprowadzone w ramach raportu „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014” pokazały, że ten ostatni warunek jest najczęściej pomijany*.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Jedną z pierwszych form kontaktów seksualnych podejmowanych przez młodych ludzi jest petting. Średnio o 2 lata wyprzedza stosunek seksualny. Blisko 40% kobiet i mężczyzn przyznaje, że uprawiało petting pomiędzy 13 a 15 rokiem życia*. „Ten rodzaj kontaktu seksualnego pozwala partnerom oswoić się ze swoją cielesnością, bez obaw związanych z ryzykiem zajścia w niepożądaną ciążę”, podkreśla seksuolog Michał Pozdał.

Obawa przed nieplanowaną ciążą towarzyszy pierwszym kontaktom seksualnym, ponieważ młodzi, decydując się na współżycie, nie dbają o właściwe zabezpieczenie. Dlaczego tak jest?

Lekarze i seksuolodzy podkreślają, że wynika to z braku wiedzy o antykoncepcji, strachu przed pójściem do ginekologa, przekonania o prawdziwości wielu mitów oraz zaniżania ryzyka i naiwnego myślenia, że „mi to się nie przydarzy”.

„Z moich obserwacji wynika, że młodzi zbyt mało znają swoją fizjologię, cykl menstruacyjny, niewiele wiedzą o antykoncepcji. Są przekonani, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę i że nie zdarzy się to podczas pierwszego razu, a stosunek przerywany jest wystarczającą formą antykoncepcji. Oczywiście wszystkie te przekonania są błędne”,  podkreśla lekarz ginekolog dr Grzegorz Południewski.

Ekspert zauważa, że powodem braku skutecznego zabezpieczenia antykoncepcyjnego może być także przekonanie wśród części młodych kobiet, iż nie powinny one stosować metod hormonalnych. Tymczasem według WHO i wszelkich standardów medycznych nie ma przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej u młodych dziewczyn, które zakończyły wzrost kostny. Dodatkowo terapia hormonalna, którą może zalecić lekarz, w młodym wieku daje kobiecie dużo korzyści zdrowotnych w przyszłości, zmniejsza ryzyko stanów zapalnych, torbieli i guzów jajnika oraz rozwoju endometriozy.

Dużym problemem jest wciąż niska świadomość dostępnych metod antykoncepcji. Młodzi podejmując współżycie często myślą, że mają do wyboru tylko prezerwatywę oraz pigułkę.  Nie wiedzą, że istnieją jeszcze jakiekolwiek inne skuteczne środki. Jak podkreśla seksuolog Michał Pozdał, autor raportu „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014”, nowoczesne metody antykoncepcji takie jak pierścień antykoncepcyjny,  plaster czy implant nie funkcjonują jeszcze w zasobach pojęciowych młodych osób.

*Raport „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014”
zrealizowany w ramach kampanii edukacyjnej „Wakacje na okrągło” w marcu 2014r;
oparty m.in. na badaniu ilościowym „Młodzi a seks i antykoncepcja” zrealizowanym
w serwisie Facebook w lutym 2014, n=1842, obejmującym kobiety i mężczyzn w wielu
18-28 lat oraz badaniu jakościowym obejmującym 6 zorganizowanych wywiadów grupowych,
w których wzięło udział 60 osób; mat.pras. kampanii

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI