fbpx

Jak wybrać dobrego ginekologa

Jak wybrać dobrego ginekologa
123rf

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości przygotowała specjalnie dla kobiet listę „Gabinetów pod Kwiatkiem”. Są to gabinety rekomendowane przez pacjentki i zweryfikowane przez Kwiat Kobiecości.
Często zastanawiamy się nad tym, jakiego ginekologa wybrać. Chcemy trafić do dobrego i rzetelnego specjalisty, który nie tylko przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, ale także wykona badanie cytologiczne za pomocą specjalnej szczoteczki posiadającej atesty i rekomendacje Unii Europejskiej.

Wizyta ginekologiczna to nie tylko badanie, to także odpowiednia komunikacja i poczucie odpowiedzialności lekarza za zdrowie pacjentki. Dlatego Kwiat Kobiecości w porozumieniu z patronami projektu opracował standardy wizyty ginekologicznej, aby każda kobieta wiedziała, w jaki sposób powinna ona przebiegać. Przygotowałyśmy także mapę, na której znajdziemy adresy rekomendowanych gabinetów zlokalizowanych w poszczególnych miastach. Stworzyłyśmy również możliwość komentowania i oceniania gabinetów ginekologicznych – podsumowuje idee projektu Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

Podstawowe zasady

Standardy wizyty ginekologicznej to krótka lista elementarnych zasad, które powinny być przestrzegane we wszystkich gabinetach ginekologicznych. Lekarz w jej ramach musi przeprowadzić z kobietą kilkuminutowy wywiad i zapytać m.in.: o przebyte choroby, o występowanie chorób nowotworowych w rodzinie, ciąże, stosowaną antykoncepcję czy inne dolegliwości, a także w jasny sposób wyjaśniać wszelkie wątpliwości oraz poinformować o szczepieniach przeciwko wirusowi HPV.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem wizyty jest wykonanie badania cytologicznego. Jeśli jego wynik jest nieprawidłowy, pacjentka musi być jak najszybciej o nim powiadomiona i umówiona na kolejną wizytę. W trakcie badania ginekologicznego powinno zostać przeprowadzone badanie narządów rodnych za pomocą jednorazowego wziernika oraz palpacyjne badanie piersi i narządów rodnych. Prowadząc pacjentkę, ginekolog powinien regularnie wykonywać USG dopochwowe, a także kierować kobietę na coroczne badanie USG piersi (kobiety przed 50. rokiem życia), a kobiety powyżej 50. roku życia na mammografię (raz na dwa lata).

Również gabinet ginekologiczny musi spełniać określone wymogi. Dostęp do toalety, przepaska na biodra i jednorazowe buty to równie istotne elementy wyposażenia, co sterylne narzędzia jednokrotnego użytku oraz specjalne szczoteczki do cytologii posiadające atesty i rekomendacje Unii Europejskiej, zapewniające wiarygodność wymazu. Prawidłowo przeprowadzane i regularne wizyty ginekologiczne dają szansę wykrycia chorób kobiecych we wczesnym stadium.

Mapa gabinetów jest już dostępna na www.kwiatkobiecosci.pl w specjalnej zakładce „Gabinety pod Kwiatkiem”. Wśród nich znajdziemy sprawdzone gabinety prywatne, placówki publicznej służby zdrowia, w których wizyty refunduje NFZ, jak również gabinety w prywatnych sieciach medycznych.

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości to inicjatywa kobiet, które stoczyły walkę z rakiem szyjki macicy i ją wygrały. Do współpracy z Kwiatem Kobiecości przystąpili wybitni specjaliści m.in.: ginekolodzy, seksuolodzy i psychologowie, którzy w panelu „Eksperci” odpowiadają na pytania, rozwiewając wątpliwości kobiet.

Patronat nad projektem objęły Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne oraz Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze