Inicjacja seksualna, czyli pierwszy raz – czego oczekiwać, na co się przygotować

123rf.com

Inicjacja seksualna, choć jest bardzo pożądana i oczekiwana, budzi wiele lęków i niepewności. Media często donoszą, że pierwszy raz powinien być cudowny, romantyczny, niezapomniany. Jednocześnie nie podają informacji, co zrobić, żeby właśnie taki był.
Wiele osób decyduje się na pierwszy stosunek dość impulsywnie, nagle, w sprzyjającej sytuacji lub pod naciskiem drugiej osoby. Tymczasem decyzja o rozpoczęciu współżycia należy do jednej z ważniejszej w życiu, ponieważ ma istotny wpływ na rozwój potrzeb seksualnych, na przyszłość więzi partnerskiej i dalszy rozwój osobowości. Często też obydwoje zainteresowani nie biorą pod uwagę tego, że pierwszy raz może zakończyć się niepożądaną ciążą.

Ważna jest nie tylko dbałość o romantyczny nastrój, ale też o psychiczne nastawianie i przekonanie, że to jest coś, czego naprawdę my, z własnej nieprzymuszonej woli, chcemy doświadczyć. Jeśli pojawi się choć cień wątpliwości, warto jeszcze trochę poczekać. Lepiej powstrzymać się z decyzją o rozpoczęciu współżycia miesiąc, dwa, pół roku, czy tyle, ile czujemy, że jest nam potrzebne i mieć miłe wspomnienia, niż ulec presji, często złudnej, że „inni mają już to za sobą tylko nie ja” i boleśnie się rozczarować.

Warunkiem udanej inicjacji seksualnej jest m.in. duża więź uczuciowa, dojrzałość psychiczna i odpowiedzialność obydwojga partnerów. Przydatna jest też wiedza na temat anatomii i fizjologii. Warto też zwrócić uwagę na to, iż rozwój uczuciowy i seksualny przebiega inaczej u każdej z płci. U dziewcząt potrzeby seksualne i dążenie do ich zaspokojenia pojawiają się później niż u chłopców. W okresie dojrzewania dziewczyny mają głównie potrzeby emocjonalne, czyli chcą kochać i być kochane. Popęd seksualny u kobiet najczęściej związany jest z uczuciami, jakimi darzy ona partnera. Na pobudzenie popędu lub zahamowanie wpływa całokształt zachowań partnera, a nie tylko bodźce seksualne. Istotne jest jaką osobą jest partner, jakie uczucia w relacji z nim przeżywa dziewczyna, jakie emocje jej towarzyszą (np. lęk przed bólem, motywy podjęcia kontaktu seksualnego). Kolejnym czynnikiem mającym znaczenie jest stopień rozwoju popędu seksualnego, wcześniejsze doświadczenia erotyczne, sytuacja, w jakiej dochodzi do zbliżenia, wiedza o psychofizjologii seksualnej oraz kultura i doświadczenie partnera. Rozwój seksualny dziewczyny jest wypadkową wyżej wymienionych czynników, które budują jej postawy wobec życia płciowego i określają dalszy ich rozwój. Badania pokazują, że więcej niż połowa kobiet po pierwszym zbliżeniu czuła się w pewnym stopniu zawiedziona, a zderzenie rzeczywistości z wytworzonym wcześniej obrazem pierwszego razu wywołało zdziwienie. O udanym przebiegu pierwszego razu z punktu widzenia kobiety, możemy mówić wtedy, gdy dojdzie do przerwania błony dziewiczej bez powstania urazu seksualnego z powodu bólu, dyskomfortu lub niewłaściwego zachowania się partnera.