Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

8 grudnia 2014 in Zdrowie by redakcja

Bezpieczny jogging w zimie

Amatorzy joggingu przekonują, że nie ma złej pogody na bieganie. Niska temperatura wymaga jednak odpowiedniego ubioru i rozgrzewki. Jak zdrowo i bezpiecznie ćwiczyć na dworze w chłodne dni?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Koszulka termoaktywna, agito.pl

Ubierz się na cebulkę

Zasada ubierania się do biegania w zimie jest prosta, „ na cebulkę”: począwszy od sportowej koszulki odprowadzającej pot, przez lekki polar, po kurtę. Obowiązkowo czapka i rękawiczki. Warto także założyć dłuższe i grubsze skarpety. Przez stopy i dłonie może uciekać do 30% ciepła, a przez głowę nawet 40%. Nie należy jednak przesadzać z grubością poszczególnych warstw – rozgrzewka pozwala odczuwać od 5 do nawet 10 stopni więcej niż jest na zewnątrz. Przy ćwiczeniach w temperaturze minusowej  dobrze sprawdza się bielizna termoaktywna, która zapewnia prawidłową termoregulację, chroniąc i przed wyziębieniem i przed przegrzaniem.

Zainwestuj w dobrą kurtkę

Okrycie wierzchnie chroni przed wiatrem i przed deszczem, pozwala odprowadzać wilgoć  i zabezpiecza przed przegrzaniem lub przewianiem. Kurtka powinna mieć kaptur i kieszenie zapinane na zamek.

Zwolnij tempo

Pulsometr, agito.pl

Im niższa temperatura, tym niższe tempo biegu. Dlaczego? By nie pocić się tak intensywnie. Lodowate powietrze w zetknięciu z rozgrzanym  ciałem może łatwo doprowadzić do przeziębienia. Co ważne, po śliskiej nawierzchni biegamy trochę wolniej, ale wzmacniamy swoje mięśnie. Nawet najlepsi biegacze poczują niewzruszone wcześniej mięśnie pachwin, gdy  zaczną szukać stabilnego kroku na śniegu.

Rozgrzewaj się powoli

Jesienno-zimowa rozgrzewka powinna trwać kilka minut dłużej niż ta letnia, gdyż niższa temperatura spowalnia  rozgrzanie i rozruszanie mięśni. Zbyt szybki start niesie wysokie ryzyko kontuzji. Rozpocznijmy od statycznych ćwiczeń rozciągających, stopniowo zwiększając ich intensywność.

Pas dla biegacza, agito.pl

Zabierz płyny

Bez względu na porę roku nie wolno zapominać o nawadnianiu organizmu. Zimne powietrze jeszcze bardziej wysusza, przez co możemy potrzebować jeszcze więcej płynów.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI