Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
27 czerwca 2016 in Zdrowie by Marta Sadkowska

Choroby serca u kobiet

Kobiece serce jest mniejsze i słabsze niż mężczyzny, jesteśmy więc bardziej narażone na zawały i choroby krążenia, choć oficjalnie zalicza się nas do grupy mniejszego ryzyka. Co możemy zrobić? Już teraz zadbać o zdrowy styl życia i zrównoważoną dietę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Temat chorób serca, zazwyczaj uważany za „męską” domenę, powrócił ostatnio do publicznej debaty w nieco innej, prokobiecej odsłonie za sprawą poradnika francuskiej działaczki społecznej Danièle Hermann. „Serce kobiety” dość szybko okazało się bestsellerem. Co jest sekretem popularności jej książki? Zapewne osobiste doświadczenia autorki – Danièle od wczesnej młodości cierpiała na niewydolność krążenia i przeszła dwie poważne operacje serca. Te doświadczenia uczuliły ją na problem chorób serca i zachęciły do działań na rzecz ich profilaktyki wśród kobiet. Dziś jest prezeską założonej przez siebie Fundacji ds. Badania Chorób Serca i Układu Krążenia przy Instytucie Francuskim. W swoim poradniku podpowiada, jak tworzyć osobiste „profile ryzyka”,  a także co robić, aby ograniczyć skutki ewentualnej choroby – na przykład co jeść, a jakich potraw bezwzględnie unikać. To książka, która powinna stać się obowiązkową lekturą dla każdej kobiety.

Sprawdź ryzyko

Profilaktyka chorób serca to jeszcze jedno pole, na którym nie ma równouprawnienia. Podobne symptomy choroby, nieco inne u obu płci, nie są właściwie diagnozowane i rozpoznawane. Nie tylko przez same pacjentki, ale też z powodu podejścia lekarzy – w przypadku mężczyzn pewne objawy są sygnałem do natychmiastowego leczenia, a u kobiet są zazwyczaj nierozpoznane lub lekceważone. Często przebiegają nietypowo i chętnie przypisuje się je menopauzie, zmianom hormonalnym, zatruciu pokarmowemu czy bólom innego pochodzenia.

Choć główne czynniki ryzyka choroby wieńcowej u kobiet i u mężczyzn są takie same, to dochodzą tu jeszcze te typowe dla naszej płci. Po pierwsze, zła dieta, w wyniku której wzrasta poziom cholesterolu i trójglicerydów, palenie papierosów, a także cukrzyca, która powoduje większą podatność na degenerację tętnic. Zdrowiu serca nie sprzyjają też nadwaga i otyłość – szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet jest tzw. otyłość brzuszna (jeśli obwód w talii przekracza 96 cm, ryzyko chorób układu krążenia wzrasta o 300 proc.!). Wrogiem jest też nadciśnienie tętnicze, które może być zarówno przyczyną zawału, jak i wylewu. Kolejne czynniki to brak ruchu i stres, szczególnie chroniczny – hormony stresu, pobudzające bicie serca i zwężające naczynia krwionośne, wycieńczają organizm i przyspieszają zaburzenia układu krążenia, zwłaszcza zawał.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI