Choroby serca u kobiet

fot.123rf

Kobiece serce jest mniejsze i słabsze niż mężczyzny, jesteśmy więc bardziej narażone na zawały i choroby krążenia, choć oficjalnie zalicza się nas do grupy mniejszego ryzyka. Co możemy zrobić? Już teraz zadbać o zdrowy styl życia i zrównoważoną dietę.
Temat chorób serca, zazwyczaj uważany za „męską” domenę, powrócił ostatnio do publicznej debaty w nieco innej, prokobiecej odsłonie za sprawą poradnika francuskiej działaczki społecznej Danièle Hermann. „Serce kobiety” dość szybko okazało się bestsellerem. Co jest sekretem popularności jej książki? Zapewne osobiste doświadczenia autorki – Danièle od wczesnej młodości cierpiała na niewydolność krążenia i przeszła dwie poważne operacje serca. Te doświadczenia uczuliły ją na problem chorób serca i zachęciły do działań na rzecz ich profilaktyki wśród kobiet. Dziś jest prezeską założonej przez siebie Fundacji ds. Badania Chorób Serca i Układu Krążenia przy Instytucie Francuskim. W swoim poradniku podpowiada, jak tworzyć osobiste „profile ryzyka”, a także co robić, aby ograniczyć skutki ewentualnej choroby – na przykład co jeść, a jakich potraw bezwzględnie unikać. To książka, która powinna stać się obowiązkową lekturą dla każdej kobiety.

Sprawdź ryzyko

Profilaktyka chorób serca to jeszcze jedno pole, na którym nie ma równouprawnienia. Podobne symptomy choroby, nieco inne u obu płci, nie są właściwie diagnozowane i rozpoznawane. Nie tylko przez same pacjentki, ale też z powodu podejścia lekarzy – w przypadku mężczyzn pewne objawy są sygnałem do natychmiastowego leczenia, a u kobiet są zazwyczaj nierozpoznane lub lekceważone. Często przebiegają nietypowo i chętnie przypisuje się je menopauzie, zmianom hormonalnym, zatruciu pokarmowemu czy bólom innego pochodzenia.

Choć główne czynniki ryzyka choroby wieńcowej u kobiet i u mężczyzn są takie same, to dochodzą tu jeszcze te typowe dla naszej płci. Po pierwsze, zła dieta, w wyniku której wzrasta poziom cholesterolu i trójglicerydów, palenie papierosów, a także cukrzyca, która powoduje większą podatność na degenerację tętnic. Zdrowiu serca nie sprzyjają też nadwaga i otyłość – szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet jest tzw. otyłość brzuszna (jeśli obwód w talii przekracza 96 cm, ryzyko chorób układu krążenia wzrasta o 300 proc.!). Wrogiem jest też nadciśnienie tętnicze, które może być zarówno przyczyną zawału, jak i wylewu. Kolejne czynniki to brak ruchu i stres, szczególnie chroniczny – hormony stresu, pobudzające bicie serca i zwężające naczynia krwionośne, wycieńczają organizm i przyspieszają zaburzenia układu krążenia, zwłaszcza zawał.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link