1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Coraz częściej zwolnienia lekarskie dotyczą zaburzeń psychicznych. ZUS podał niepokojące dane

Coraz częściej zwolnienia lekarskie dotyczą zaburzeń psychicznych. ZUS podał niepokojące dane

W 2023 roku w Polsce niepokojąco wzrosła liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. (Fot. Aleksandr Zubkov/Getty Images)
W 2023 roku w Polsce niepokojąco wzrosła liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. (Fot. Aleksandr Zubkov/Getty Images)
Kolejne dane potwierdzają, że zdrowie psychiczne Polaków się pogarsza. ZUS podał, że w 2023 roku niepokojąco wzrosła liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

W 2023 roku do ZUS-u wpłynęło o 8,7 procent więcej takich zwolnień niż w 2022 roku. Oznacza to, że w ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy, a Polacy spędzili na takich zwolnieniach 26 mln dni absencji chorobowej. Dla porównania – w 2022 roku wystawiono 1,3 mln takich zwolnień, czyli o ponad 100 tys. mniej.

Jakie dolegliwości i choroby były przyczynami tak częstych zwolnień od psychiatry? ZUS podaje, że wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania były: reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne (477,6 tys. zaświadczeń lekarskich), epizod depresyjny (251,6 tys. zaświadczeń) i inne zaburzenia lękowe (246 tys. zaświadczeń).

ZUS sprawdził dodatkowo sezonowość wystawianych zwolnień. Z analizy danych ZUS-u wynika także, że miesiącem, w którym Polacy najczęściej otrzymywali zwolnienia od psychiatry, był październik – lekarze wystawili w tym miesiącu aż 128,3 tys. zaświadczeń. Kolejny miesiąc z największą liczbą zwolnień to marzec (125,4 tys. zaświadczeń) i wrzesień (121,2 tys. zaświadczeń). Najmniej tego rodzaju zwolnień było w lutym – około 107 tys.

Źródła: zus.pl, pap.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze