Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
28 marca 2012 in Diety by Ewa Nieckuła

Mięso prosto z…warzyw

Wygląda jak kotlet, pachnie jak kotlet, jest soczysty jak kotlet, ma konsystencję jak kotlet, ale w stu procentach składa się warzyw!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Ekolodzy narzekają, że produkcja mięsa jest droga i nieprzyjazna środowisku: tuczenie zwierząt pochłania 5-8 kg zboża na każdy kilogram mięsa. Byłoby prościej i taniej, gdybyśmy z ziarna robili kotlety bez „przepuszczania” go przez układ trawienny świni czy wołu. Naukowcy pracujący w unijnym programie „LikeMeat” badają rośliny odpowiednie do produkcji mięsnych substytutów. Te badania mają wyjść na przeciw potrzebom ludzi, którzy chętnie przeszliby na wegetarianizm, ale zniechęca ich do tego perspektywa monotonii diety.

Naukowcy mają za cel otrzymanie produktu odpowiedniego dla jaroszy i alergików, który będzie długotrwały, a przy tym nie droższy niż prawdziwe mięso. Najlepiej nadające się do tego rośliny to pszenica, groch, łubin i soja. Przygotowano receptury w różnym stopniu korzystające z każdego z tych składników, by każdy cierpiący na alergię pokarmową mógł dobrać coś odpowiedniego. Cały jednak problem w technologii, która zamienia tkankę roślinną w mięso. Naukowcy twierdzą, że tajemnica kryje się w odpowiednim zagotowywaniu i powolnym chłodzeniu wody i roślinnego białka.

Prototyp wegetariańskiego kotleta powstaje na razie wyłącznie w laboratorium Fraunhofer Institute for Process Engineering  and Packaging, we Freisingu, w Niemczech. Linia produkcyjna wielkością nie przekracza dwóch stołów do ping-ponga, ale w zależności od potrzeb może dostarczyć płat „mięsa” grubości jednego centymetra, gotowego do przerobienia na mielone lub smażone kotlety. Zespół badaczy jest w stanie  w ciągu godziny wyprodukować do 70 kg mięsnego substytutu, a 300-500 kg w ciągu dnia. Zapowiadają, że dopracowanie szczegółów wynalazku zajmie im nie więcej niż rok.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI