Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
12 października 2015 in Zdrowie by redakcja

Jak powstają soki i musy?

Badanie przeprowadzone na zlecenie Krajowej Unii Producentów Soków wskazuje, że na temat produkcji soków i musów istnieje wiele błędnych przekonań. Tymczasem soki i musy niewiele różnią się wartością odżywczą od świeżych warzyw i owoców, które są podstawowym składnikiem zbilansowanej diety.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Badanie wykazało, że brak zaufania do kategorii soków i musów wynika z niewiedzy na temat sposobu ich produkowania. Soki są produkowane ze świeżych (poza sezonem czasami z mrożonych) i dojrzałych  owoców i warzyw, które przez przetarciem lub tłoczeniem są dokładnie sortowane i myte. Niektóre owoce przed wyciśnięciem z nich soku (np. jabłka) muszą zostać rozdrobnione. Z kolei sok z owoców cytrusowych jest wyciskany oddzielnie z każdego owocu.

W wyniku tłoczenia i pasteryzacji otrzymuje się sok, który jest gotowy do spożycia. Niekiedy sok jest poddawany procesowi zagęszczania, co pozwala zabezpieczyć surowiec w sezonie, kiedy owoce lub warzywa są najlepszej jakości oraz obniżyć koszty magazynowania i transportu. Sok zagęszczony otrzymuje się przez odparowanie wody i aromatu 
z soku wytłoczonego z owoców lub warzyw. Aby uzyskać sok pitny z soku zagęszczonego, dodaje się do niego taką samą ilość wcześniej odparowanej wody, przywraca aromat, niekiedy również dodaje miąższ i cząstki owoców.

Nowoczesne technologie, wykorzystywane do produkcji soków, pozwalają zachować cenne właściwości owoców i warzyw. Dla przedłużenia trwałości oraz zachowania witamin i wartości odżywczych soków z owoców i warzyw stosuje się proces pasteryzacji – czyli poddaje się sok obróbce cieplnej – która niszczy wszystkie bakterie i inne mikroorganizmy, psujące produkt i szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Dzięki pasteryzacji soki mają dłuższy termin przydatności do spożycia, jednocześnie zachowując wartości odżywcze warzyw i owoców, z których zostały wykonany. Co więcej, każdy etap produkcji soków stale podlega kontroli jakości.

Soki klarowne poddawane są dodatkowo filtracji. Soki mętne natomiast nie są poddawane temu ostatniemu procesowi, dlatego zawierają więcej cząstek miąższu pochodzacych z owoców i warzyw, a tym samym również błonnik. Oba rodzaje soków zachowują witaminy i sole mineralne. Soki w kartonach i butelkach nie zawierają dodanych konserwantów, barwników, słodzików i sztucznych aromatów, a soki owocowe również dodatku cukrów i innych substancji słodzących. Niewielkie ilości dodanych cukrów zawierają jedynie soki owocowo-warzywne w celu poprawy ich smaku, ponieważ warzywa są mniej słodkie, jednak zawsze taki dodatek jest deklarowany na opakowaniu.

Równie niska jest świadomość Polaków odnośnie produkcji musów: jedynie 47,3% badanych uważa, że są to produkty w pełni naturalne. Podobnie jak soki, są bardzo wartościowym pożywieniem. Do ich produkcji używa się świeżych sezonowych owoców i warzyw. Musy powstają przez rozdrobnienie owoców i warzyw oraz mechaniczne przetarcie, w wyniku czego uzyskuje się jednorodny gęsty produkt bez niejadalnych części: pestek i gniazd nasiennych. Dlatego skład musów niewiele odbiega od składu chemicznego warzyw i owoców. Technologia produkcji musów pozwala zachować smak świeżych owoców i warzyw. Musy z owoców i warzyw są pasteryzowane i pakowane w wygodne opakowania, które można wszędzie ze sobą zabrać. Świetnie sprawdzają się jako wartościowa przekąska w szkole, na uczelni czy w pracy.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI