Najzdrowsze są soki naturalne robione bezpośrednio przed spożyciem. Pamiętajmy, że owoce mają w swoim składzie duże ilości cukru, więc nie należy ich dosładzać. Soki owocowe wypite do 4 godzin a soki warzywne do 10 godzin po przygotowaniu zachowują wszystkie składniki odżywcze. Soki warzywne można przechowywać w lodówce przez dobę, najlepiej w szklanych ciemnych butelkach.
Wartość odżywcza soków wynika z zawartych w nim witamin, minerałów, flawonoidów, które opóźniają starzenie, oraz pektyn, które redukują poziom cholesterolu. Podstawowa różnica pomiędzy produktem z kartonu a sokiem wyciskanym bezpośrednio przed spożyciem polega na tym, że napój z kartonu zawiera tylko 60% swojej wartości, ponieważ sok jest wyciskany z owoców lub warzyw a następnie pasteryzowany. W sklepach można kupić również soki świeże niepasteryzowane, jednodniowe, których krótka przydatność do spożycia wynika właśnie z braku pasteryzacji. Według obowiązującego w Polsce prawa do produktów noszących nazwę sok nie wolno dodawać żadnych barwników ani konserwantów, ale można dodawać witaminę C, kwasek cytrynowy i cukier.
Znakiem rozpoznawczym prawdziwego soku jest to, że jest mętny. Oprócz minerałów i witamin zawiera również błonnik. które nie mogą jeść wszystkiego tego, co jedzą dorośli, zaleca się dolewać wody do świeżo wyciśniętego naturalnego soku. Dzieci mają bardzo wrażliwe kubki smakowe i smak nierozcieńczonego soku może być dla nich zbyt intensywny. Warto o tym pamiętać też i dlatego, by nie zniechęcać swoich pociech do tak wartościowych składników diety jak sok. Świeżo wyciśnięty sok jest nieporównywalnie lepszy niż wszelkiego rodzaju słodzone napoje gazowane i niegazowane. Wyciskanie soku może być wspólną zabawą, a jednocześnie pomaga tworzyć nawyki zdrowego odżywiania.
Warzywne soki zasługują na szczególną uwagę, ponieważ działają oczyszczająco i antyzapalnie na mięśnie, tkanki i krew, a tym samym przyczyniają się do zdrowia i długowieczności. Po tygodniu spożywania surowych soków poprawia się sen, zmienia się kolor skóry, stan paznokci, a układ trawienny lepiej funkcjonuje. W celach profilaktycznych można spożywać dowolne świeżo przygotowane soki. Warto próbować tworzyć koktajle własnej kompozycji. Próbowanie nowych smaków to dodatkowa przyjemność.
Warzywa liściaste, brokuły, jarmuż, cebula, pietruszka, szparagi, pomidor, seler naciowy, ogórek są wspaniałymi składnikami diety zarówno dla osób zdrowych, jak i otyłych, cierpiących na cukrzycę i inne choroby cywilizacyjne. Zielone warzywa są bogate w kwas foliowy, wapń, zawierają niewielkie ilości kwasów omega 3. Liściasta zielenina zwiera także karotenoidy dobre na wzrok.
Warzywa są też doskonałym narzędziem wspomagającym utratę wagi. Można je jeść bez ograniczeń albo przygotować z nich pyszne soki. Gdy zostaną wzbogacone np. zmielonymi orzechami i nasiona (dyni, słonecznika, siemienia lnianego), to zawarte w tych dodatkach zdrowe tłuszcze mogą pomóc w przyswajaniu składników odżywczych z warzyw.
Przepisy na soki naturalne
Zielony sok
- 4 średnie marchewki
- 1/3 szklanki zielonej pietruszki
- 1 nieduży liść jarmużu lub garść szpinaku
- mały kawałek imbiru lub czosnku
- cytryna do smaku
Sok rzodkiewkowy
- 1 pęczek rzodkiewek
- 2 średnie ogórki
- 2 średnie marchewki
Sos sałatowy
- pół główki sałaty
- 2 łodygi selera naciowego
- 2 pomidory
- ¼ pęczka koperku
Z powyższych proporcji otrzymamy 1-2 szklanki soku. Dorośli mogą pić dziennie właśnie taką ilość. Wskazane jest, by dzieci do 13 lat piły do 150 ml soku dziennie - w tym wypadki sok powinien być rozcieńczony wodą.
Do soków można też dodać zmiksowane dojrzałe awokado, kiełki z własnej hodowli i wspomniane zmielone orzechy i nasiona. Pamiętajmy, by orzechy i nasiona mielić bezpośrednio przed podaniem.
Co jeść latem? Czytaj tutaj.Jak odżywiać dzieci latem? Czytaj tutaj.