Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
9 stycznia 2015 in Zdrowie by redakcja

Jak wytrwać w postanowieniach zdrowotnych?

Według badań CBOS najwięcej Polaków wiążę swoje postanowienia noworoczne ze zdrowiem i walką z nałogami. Jak wprowadzić w życie te postanowienia? Najlepiej przekuć na je konkrety - „chcę mieć zdrowszą skórę” lub „chcę mieć lepszą kondycję”. i cieszyć się z osiągania kolejnych, nawet drobnych sukcesów.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Rzucić palenie

Papierosy to setki szkodliwych substancji wywołujących nie tylko raka płuca, który w Polsce występuje najczęściej (co roku wykrywa się go u 20 tysięcy osób), ale także przyczyniających się do nowotworów krtani, warg czy żołądka. Jednak dla wielu palaczy to za mało, aby zerwać z nałogiem. – Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi. Perspektywa zachorowania wydaje im się zbyt odległa, tymczasem to jeden z tych nawyków kształtowanych w młodym wieku, które mogą mieć tragiczne skutki w przyszłości – mówi Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, szef programu Rakoobrona, którego celem jest edukacja w zakresie profilaktyki onkologicznej.

Jak rzucić palenie? Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, najważniejsze są motywacja i konsekwencja. Działaj świadomie, krok po kroku: najpierw zrezygnuj z papierosa na przykład po porannej kawie czy po obiedzie albo na przerwach w pracy. Nie wiesz, co zrobić z rękoma bez papierosa? Pomogą ci pestki dyni, wykałaczka czy piłeczka do ściskania.

Dobrą motywacją do rzucenia palenia są także pieniądze. Przyjmijmy, że paczka papierosów kosztuje w Polsce średnio 13 złotych. Jeśli ktoś pali paczkę dziennie, to rocznie wyda 4628 złotych. Jeśli pół paczki, to nadal jest to imponująca kwota 2314 złotych.

Zdrowa skóra

Innym bardzo szkodliwym nawykiem jest korzystanie z solarium. Natężenie promieniowania z lamp jest tak wielkie, że tuż po ich włączeniu otrzymujemy około 20 razy większą dawkę niż przy zwykłym opalaniu. To tak, jakby znaleźć się w palących promieniach słońca stojącego w zenicie na równiku. Według różnych badań w przypadku osób do 35. roku życia, które korzystają z solarium regularnie, ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego zwiększa się o 75-100%. Na ten typ nowotworu choruje dziś 3 azy więcej Polaków niż jeszcze 20 lat temu.

Co zatem zrobić, aby mieć ładną, zdrową cerę? Postaw na naturalną opaleniznę, a raczej jej brak. Alabastrowa cera to trend od kilku sezonów. Jeśli jednak tęsknisz za ciemniejszą skórą, możesz pić sok z marchewki – w naturalny sposób nada cerze ładnego kolorytu.

Jak troszczyć się o zdrowie?

Profilaktyka prozdrowotna to zbyt ogólne hasło. Dobrze zaplanować sobie konkretne działania.

Na początek zdrowa dieta. Ma szczególnie duże znaczenie w zapobieganiu nowotworom. Unikaj tłuszczów, cukru czy soli, natomiast jedz dużo produktów bogatych w witaminy A, C, E (naturalne antyoksydanty) oraz magnez i selen. Zacznij od małych postanowień: nie jem smażonego mięsa, do każdego posiłku dodaję zielone warzywa, a kanapki robię tylko z pieczywa pełnoziarnistego. Lepsza dieta to nie tylko zapobieganie chorobom, lecz także lepsze samopoczucie na co dzień i silniejszy organizm. Dodatkiem jest zgrabna sylwetka.

Profilaktyka to także badania. Wpisz na listę postanowień regularne wizyty u specjalistów.

Masz znamiona? Raz na pół roku idź do dermatologa. Z kolei w przypadku zapobiegania rakowi szyjki macicy wystarczy tylko zrobić badanie cytologiczne raz na trzy lata. – Wczesne rozpoznanie tego typu nowotworów daje niemal 100% wyleczalność. Dlatego Fundacja Rosa w ramach programu Rakoobrona stara się zaszczepić wśród młodzieży szkół średnich i gimnazjalnych dobry nawyk regularnych badań, a także podstawową wiedzę dotyczącą profilaktyki. Pokazujemy m.in., że istnieje bezpośrednia zależność między stylem życia a ryzykiem zachorowania na raka – mówi Martyna Niewójt.

Postanowienie noworoczne jest potrzebne tylko na początku. Później najlepiej o nim zapomnieć. Wizja zbyt odległego celu demotywuje. Najlepszą motywacją do działania będzie to, że coraz lepiej się czujesz i coraz lepiej wyglądasz.

 mat.pras.kamp.Rakoobrona,


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI