Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
9 lipca 2015 in Zdrowie by redakcja

Jaką metodę jogi wybrać?

Ćwiczenia jogi prowadzą do lepszego poznania siebie i pozwalają zachować dobre zdrowie aż do starości. Wybierz najlepszą metodę dla siebie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Joga pochodzi z Indii, a samo słowo oznacza „łączyć” albo  „związek”. Na początku nauka była przekazywana ustnie z nauczyciela na ucznia, jej podstawy zostały po raz pierwszy spisane prawdopodobnie w II wieku przez naszą erą. Do Europy joga przywędrowała na początku XX wieku, a w Polsce jej początki wiążą się z działalnością filozofa Wincentego Lutosławskiego. Dziś joga jest bardzo popularna i praktykuje się ją na wiele sposobów. Oto najbardziej populare metody.

Hatha jogaNajbliższa tradycji indyjskiej. Polega na ćwiczeniach oddechowych „pranayama” oraz praktykowaniu asan zharmonizowanych z oddechem. Asany wykonywane są w określonej kolejności, od najłatwiejszych do najtrudniejszych, pod opieką instruktora. Seans kończy się relaksacją w pozycji leżącej.

Joga Sivananda to także bardzo tradycyjna metoda. Została nazwana od nazwiska wybitnego współczesnego nauczyciela jogi, który przyczynił się do jej promocji w latach 60.

Joga Iyengara. Ta szkoła również zawdzięcza swoją nazwę nazwisku nauczyciela jogi, zmarłemu w 2014 B. K. Iyengarowi. Wykorzystuje się w niej akcesoria, typu liny czy drewniane klocki. To metoda techniczna, wykorzystywana czasami jako wsparcie leczenia astmy czy przy problemach z kręgosłupem. Skupia się bardziej na samych pozycjach niż na relaksacji czy medytacji.

Joga Asthanga została opracowana w Indiach w latach 40. XX wieku. Polega na sekwencji pozycji, przy wykonywaniu których synchronizuje się oddech i ruch. Jest bardzo dynamiczna, a adepci tej szkoły wchodzą na kolejne „poziomy”. Mocno inspiruje się gimnastyką, choć pozostaje osadzona w tradycji. Szczególnie odpowiednia dla osób, które lubią wyzwania fizyczne.

Kundalini jest metodą skupioną na duchowym aspekcie jogi. Wykorzystuje mantry lub święte pieśni, które towarzyszą dynamicznym i powtarzalnym ćwiczeniom. „Kundalini” oznacza energię drzemiącą w każdym z nas, a joga ma ją rozbudzić.

Flow joga. Metoda w Polsce jeszcze mało znana. Charakteryzuje się spontanicznym ruchem przypominającym taniec. Ta płynność obowiązuje też w fazach przejścia między pozycjami. Flow joga nastawiona jest na pracę z ciałem i usunięcie blokad ograniczających przepływ energii.

Birkram joga została stworzona w latach 70. XX wieku w Kalkucie. Polega na ćwiczeniu 26 pozycji w sali podgrzanej do temperatury 41 stopni Celsjusza. Bikram Choudhury stworzył ze swojej metody prawdziwy biznes, czym naraził się na krytykę w środowisku nauczycieli jogi.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI