Joga dla dzieci

123rf.com

Ruch towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Niestety potrzeba ruchu dzieci została mocno ograniczona: przez cały dzień siedzą w ławkach, w drodze powrotnej ze szkoły w samochodach, coraz więcej maluchów spędza też niestety zbyt dużo czasu przed telewizorem, komputerem czy z tabletem w ręku.
Już w wieku 5-6 lat u dzieci zachodzą zmiany w strukturze budowy ciała, aparatu ruchu czy myślenia, kojarzenia i zachowania się. W tym wieku większość dziewczynek i chłopców powinna i potrafi już dobrze biegać, skakać czy wykonywać skomplikowane kombinacje ruchowe. Malcy popełniają wiele błędów ruchowych, które można korygować np. poprzez zajęcia jogi dla dzieci. Wykorzystuje się w nich zabawy ruchowe stymulujące rozwój cech fizycznych (ćwiczenia ruchowe służące prawidłowemu rozwojowi postawy ciała), psychicznych (nauka relaksu i poprawnego oddychania w celu rozluźnienia się) i społecznych ( uczestniczenie w grupie rówieśników).

reklama

Dzieci bardzo lubią ruch i różnorodność podczas zajęć jogi, na których wykorzystuje się asany, czyli ćwiczenia i pozycje pozwalające doświadczyć rozmaitych ruchów ciała. Joga stymuluje prawidłową postawę ciała i poprawne nawyki oddechowe (poprzez poznanie pranajamy, czyli techniki pracy z oddechem) wpływające na zdolności koncentracji i relaksacji (joganidra to techniki relaksacyjne). Praktykowanie asan odpowiednich dla dzieci rozwija elastyczność i wytrzymałość mięśni, podnosi sprawność całego ciała, w tym narządów wewnętrznych, a to buduje odporność i zapobiega chorobom. Poprzez wspólną zabawę ruchem dzieci dobrze się bawią, a jednocześnie ćwiczą samodyscyplinę, wykonując asany indywidualnie i w grupie.

źródło: www.maratonjogi.pl

W ostatni weekend sierpnia (30-31.08.2014) już po raz drugi odbędzie się Górski Maraton Jogi w Wierchomli. Przygotowawcze zajęcia jogi oraz 108 powitań słońca poprowadzi Wiktor Morgulec, gościem specjalnym będzie w Jaki Nett z USA -nauczycielka jogi z 35-letnim doświadczeniem.