Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Płaskostopie  (4)
25 maja 2016 in Zdrowie by redakcja

Płaskostopie możesz wyleczyć

Płaskostopie jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających stopy. To deformacja polegającą na obniżeniu lub całkowitym zaniku jej sklepienia – prawidłowo ukształtowana nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, a jej kości tworzą łuk. W przypadku płaskostopia dochodzi do zaniku łuków stopy, która staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią. Ta wada postawy może ograniczać naszą aktywność ruchową. Bieganie, a nawet dłuższe spacery, mogą sprawiać uciążliwy ból. Nawet podczas chodzenia można odczuwać dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale też łydek, kolan czy kręgosłupa.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Do tego dochodzą też skutki estetyczne związane z niemożliwością dobrania odpowiedniego obuwia lub szybkim zniekształcaniem butów podczas chodzenia. O tym, czy trzeba żyć ze skutkami, które powoduje to schorzenie, mówi dr n. med. Tomasz Raganowicz, specjalista ortopedii i traumatologii z prywatnego szpitala Żagiel Med
w Lublinie.

Przyczyny płaskostopia

Płaskostopie to choroba, która pojawia się często już w dzieciństwie. Jej przyczyną są słabe, wiotkie więzadła stopy. Od najmłodszych lat należy dbać o to, by do tego schorzenia nie dopuścić lub zahamować jego postępy. Stopa przyjmuje prawidłowy kształt do 7-8 roku życia – potem już tylko rośnie. Jeżeli w tym czasie istnieją objawy płaskostopia, konieczne jest leczenie. Płaskostopie jest spowodowane obniżaniem się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa zaczyna dotykać podłoża – mówi dr n. med. Tomasz Raganowicz. Skutki nieleczonego płaskostopia często występują już  w dzieciństwie, ale mogą też dotknąć nas dopiero w dorosłym życiu. Może je nasilić niewłaściwie dobrane obuwie, nadwaga lub otyłość. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie.­ – dodaje.

Skutki płaskostopia

Deformacja stopy w postaci płaskostopia zmienia prawidłowe punkty jej podparcia. Pojawiają się dolegliwości bólowe przede wszystkim stóp, ale też łydek, kolan, bioder i kręgosłupa. Poza tym nacisk na podłoże częścią stopy do tego nieprzystosowaną skutkuje tworzeniem się na podeszwie bolesnych odcisków – mówi dr Raganowicz. Płaskostopie sprzyja rozwojowi wtórnych deformacji stopy takich jak paluch koślawy. Zniekształcona stopa utrudnia chodzenie oraz dobranie i noszenie obuwia.
W przypadku nieleczonego płaskostopia w dorosłym życiu ze względu na uciążliwy ból jesteśmy zmuszeni ograniczyć spacery, bieganie i inne aktywności związane z obciążeniem stopy. Ograniczenie ruchu prowadzi do nadwagi, która zwiększa nacisk na zdeformowaną stopę i pogłębia wadę.

 

Jak rozpoznać płaskostopie?

Płaska stopa, czyli źle wykształcona, w warunkach obciążania mocno przylega do podłoża, a w najpoważniejszych przypadka cała się z nim styka – zauważa dr Raganowicz. Na pierwszy rzut oka jednak nie zawsze widać takie deformacje. Jak więc ocenić,  czy nasze stopy są zdrowe? Można zaobserwować niepokojące oznaki: ślad płaskiej stopy na mokrej posadzce czy piasku. O płaskostopiu świadczy również chodzenie  na wewnętrznych krawędziach stóp. Można to dostrzec  po podeszwach i obcasach, które są bardziej zdarte  po wewnętrznej stronie buta niż po zewnętrznej – wymienia dr Raganowicz. Należy jednak pamiętać, że rozpoznanie wady może stwierdzić wyłącznie lekarz specjalista – najskuteczniejsi w rozpoznawaniu tego schorzenia  są ortopedzi. To lekarz zdiagnozuje wystąpienie deformacji i zaleci odpowiednie leczenie. Jeżeli więc zaobserwujemy niepokojące oznaki, należy zgłosić się do ortopedy.

Jak leczyć?

Jeśli widzimy u siebie lub u naszych dzieci oznaki płaskostopia, powinniśmy zgłosić się do ortopedy. Lekarz rozpozna zaawansowanie deformacji oraz zbada, jaki wpływ wywiera na postawę. W przypadku niewielkich odkształceń wystarczą odpowiednie wkładki ortopedyczne, które pomogą stopie przybrać odpowiednią formę, oraz ćwiczenia – mówi dr Raganowicz, przy czym zaznacza, że wkładki może dobrać tylko lekarz specjalista – nieodpowiednie wkładki mogą nasilić deformację i wywołać bolesne skutki. Inaczej jest, gdy stopy uległy głębszej deformacji.
Kiedy mamy kłopoty z doborem obuwia, stopy bolą zarówno podczas chodzenia jak i w czasie spoczynku, pomóc może leczenie operacyjne. Kiedyś rzadko decydowano się na takie rozwiązanie. Było to związane ze skomplikowanymi operacjami, które wymagały rozległego cięcia i zostawiały duże, szpecące blizny. Obecnie można osiągnąć te same rezultaty w prosty sposób i bez negatywnych skutków dzięki implantowi CALCANEO STOP korygującemu deformację – opisuje dr Raganowicz i dodaje,  że można go stosować zarówno u dzieci od 8 roku życia, jak i u dorosłych. Jedną z zalet, którą wymieniają pacjenci i lekarze, jest fakt, że implant jest biodegradowalny, a co za tym idzie, nie trzeba wykonywać ponownego zabiegu celem jego usunięcia po utrwaleniu korekcji stopy. Nie powoduje żadnych niedogodności w życiu codziennym oraz jest praktycznie niewidoczny – można iść na plażę lub basen, nie martwiąc się o wygląd stopy.

Pamiętajmy!

Bez względu na to, czy jesteśmy genetycznie zagrożeni wystąpieniem deformacji takiej
jak płaskostopie, musimy dbać o stopy. Od najmłodszych lat należy obserwować rozwój stopy dziecka. To bardzo ważny proces, który wpływa na jego późniejszą postawę i sposób chodzenia. Nieprawidłowy kształt stopy może skutkować także przewlekłymi bólami.

W dorosłym życiu również nie należy zapominać o stopach. Fakt, iż ich rozwój zakończył się w młodzieńczym wieku, nie oznacza, że jest ona teraz odporna na różnego rodzaju zniekształcenia. Kupujmy wygodne obuwie, pozwalajmy na prawidłową pracę naszych mięśni i pamiętajmy, że każdy dodatkowy kilogram, który każemy im dźwigać, nie jest dla nich dobry. A jeśli nabawiliśmy się deformacji stóp, warto zdecydować się na wizytę u lekarza, który wybierze najwłaściwszy sposób leczenia.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI