Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
3 lipca 2015 in Zdrowie by redakcja

Zdrowe wakacje: o czym pamiętać przed wyjazdem?

Wycieczki w góry, opalanie nad morzem, pływanie w miejskim basenie – bez względu na to co będziesz robić w tegoroczne wakacje, pamiętaj o kilku zasadach, które uchronią Cię przed chorobami. Dowiedz się, co daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jak skompletować wakacyjną apteczkę oraz dlaczego na basenie warto mieć przy sobie foliową reklamówkę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zadbaj o ubezpieczenie

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje warto pamiętać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W czasie zagranicznego wyjazdu Karta zapewnia opiekę medyczną na zasadach obowiązujących w państwie pobytu. Dzięki temu mamy dostęp do publicznego leczenia, choć trzeba pamiętać, że ubezpieczenie nie zawsze pokrywa wszystkie koszty. Na przykład we Francji zostaniemy poproszeni o opłacenie łóżka szpitalnego i wyżywienia (kilkanaście euro dziennie), a we Włoszech nie otrzymamy refundacji za leczenie stomatologiczne (kilkadziesiąt euro). Kartę EKUZ można bezpłatnie wyrobić w regionalnych oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ważna przez sześć miesięcy i obowiązuje w Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii. Jej posiadaczem może stać się każda osoba, która jest ubezpieczona w NFZ.

Zabierz krem i okulary

Poza genetycznymi uwarunkowaniami, słońce jest największym sprzymierzeńcem czerniaka, dlatego podczas letniego urlopu tak ważne jest unikanie silnego nasłonecznienia, noszenie czapek, a przede wszystkim używanie kremów z filtrami. Które są najlepsze? – Idealny preparat ma filtry przeciw promieniowaniu UVA i UVB, na etykiecie oznaczony jest symbolem 50+. Taki krem należy nakładać 15-20 minut przed wyjściem z domu i powtarzać czynność co dwie godziny – mówi dr n. med. Ewa Rudnicka, dermatolog w Klinice Demeter w Warszawie. Czerniak może zaatakować również oczy, dlatego ważne są dobre okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej kupować je u optyka, co da nam gwarancję, że uchronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Pamiętaj o klapkach i… woreczku foliowym

Wizyta na basenie to idealne rozwiązanie na upalny dzień. Niestety publiczne pływalnie mają wady – bakterie, wirusy i pasożyty mogą być poważnym zagrożeniem dla organizmu. Głównym wrogiem skóry jest grzybica. Wystarczy stanąć na miejscu, gdzie wcześniej przechodził chory na grzybicę, żeby się nią zarazić. Dlatego tak ważne jest używanie klapek i japonek. Grzybica jest zagrożeniem również dla układu moczowo-płciowego. Warto więc pilnować swojego ręcznika i nie zostawiać go w przypadkowych miejscach, a najlepiej chować do reklamówki.

Pamiętaj o szczepieniach

Wyjeżdżając do tropikalnych krajów o wiele częściej narażamy się na choroby zakaźne niż podczas podróży w rodzimej strefie klimatycznej. Warunki sanitarne i opieka medyczna na niskim poziomie sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób. Dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Wszelkie szczepienia ochronne warto skonsultować z lekarzem. Najczęściej lekarze zalecają zabezpieczenie przeciw: żółtej gorączce, tężcowi, durowi brzusznemu, żółtej febrze, wirusowemu zapaleniu wątroby, cholerze i wściekliźnie. Takie choroby najczęściej można spotkać w Afryce, Ameryce Łacińskie i Azji.

Skompletuj wakacyjną apteczkę

Apteczka powinna być nieodłącznym elementem bagażu wakacyjnego. Infekcje, przeziębienia, różnego rodzaju bóle, urazy – nigdy nie wiadomo co może wydarzyć się podczas urlopu, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. W apteczce powinny znaleźć się leki przeciwbólowe, które „uratują nas” przed bólami głowy czy zęba. Warto pamiętać również o lekach na przeziębienie, a także preparatach na dolegliwości żołądkowe. Dodatkowo nie może zabraknąć środków na rany i urazy – kilku bandaży, opaski elastycznej, plastrów, chusty trójkątnej, środków odkażających (np. wody utlenionej), zasypki na obtarcia i żelu przeciwzapalnego. Dobrym pomysłem jest również zabranie termometru, soli fizjologicznej, nożyczek oraz wapna, które okaże się przydatne w przypadku reakcji alergicznej lub ukąszeń.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI