1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Nowości książkowe, czyli małe wielkie czytanie

Nowości książkowe, czyli małe wielkie czytanie

Dobra książka umili wakacje (Fot. iStock)
Zobacz galerię 13 Zdjęć
Wakacje dla najlepszy moment, aby więcej dzieciom czytać, a starsze zachęcić do samodzielnego czytania. Polecamy kilka książek dla dzieci wybranych z nowości wydawniczych.

Wiek 0+

  „Wydaje mi się, że widziałem… lwa!”, Lydia Nichols, seria A kuku, Mamania

Ta seria z ruchomymi elementami to przykład książeczek dla zupełnych maluchów, czyli dla „najnajów”. Już niemowlaki tu pociągną, tam przesuną paluszkiem. A przy okazji poprawią małą motorykę.

Wydaje mi się, że widziałem ...lwa", z serii A kuku, wydawnictwo Mamania

Wiek 3+

Sven Nordqvist „Spacer z psem”, Media Rodzina.

Ile czasu zajmie pewnemu chłopcu spacer z psem, zakładając, że po drodze napotka  fantastyczne krainy i stwory? Tyle, ile trwa studiowanie tej pięknie wydanej książki, czyli sporo. Picturebook, w którym nie ma ani jednej linijki tekstu, przez co można go „czytać” za każdym razem inaczej.

 

Spacer z psem, Media Rodzina

Wiek 3–5 oraz 5–7

Spokojnie, to tylko zabawa

„Bądź lwem, orłem, delfinem, żółwiem” – doświadczona instruktorka jogi stworzyła zestaw prostych ćwiczeń dla maluchów i większych dzieci. Sama już we wstępie podkreśla, że to zabawa w jogę, ale taka, która uspokaja, uczy uważności i skupienia.

Lorena Pajalunga (ilustr. Anna Lang) „Joga dla najmłodszych”, Arkady.

Joga dla najmłodszych, Arkady

Wiek 6+

To było tak…

Coś się wreszcie ruszyło! Dla dorosłych wyszła niedawno „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”, teraz młodsi czytelnicy mogą poznać historię kobiet spod różnych szerokości geograficznych. Przeczytacie tu m.in. o tym, jaką swobodą cieszyły się dziewczynki w starożytnym Egipcie, o średniowiecznych polowaniach na czarownice, o walce sufrażystek.

Katarzyna Radziwiłł (ilustr. Joanna Czaplewska) „Historia kobiet”, Muchomor.

Historia kobiet, wydawnictwo Muchomor

Skarpety górą!

„Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” ciąg dalszy, czyli przygody skarpetki jedenastej – Czarnej Frotté. Tak jak poprzedniczki Czarna, nie chcąc podzielić tragicznego losu zbędnych ludzkości skarpet nie do pary, ucieka w świat przez dziurę pod pralką. Powiedzieć, że to urocza opowieść, to nie powiedzieć nic.

Justyna Bednarek (ilustr. Daniel de Latour) „Banda czarnej frotté”, Poradnia K.

Banda czarnej frotte, wydawnictwo Poradnia K.

Wiek 8+

Muzyczna jazda bez trzymanki

Czy współczesne dzieciaki można zainteresować bluesmanami z delty Missisipi? Jak ciekawie opowiedzieć im o Beatlesach, Niemenie, Nirvanie czy Björk? Ta wariacko kolorowa książka rozwiewa wszelkie wątpliwości. Można, da się, warto.

Marianna Oklejak „No to gramy!”, Egmont.

No to gramy,wydawnictwo Egmont

Nasze niesamowite ciało

Jedna z tych książek, z której dorośli mają tę samą frajdę co dzieci. Już poprzednia „Ewolucja…” tego samego duetu autor – ilustratorka została uznana w kilku krajach za najlepszą popularno-naukową pozycję dla dzieci i młodzieży. Nie inaczej jest z „Ciałem..”., z którego dowiecie się choćby, dlaczego więcej jemy, gdy mniej śpimy.

Jan Paul Schutten (ilustr. Floor Rieder) „Ciało. Ty i miliardy twoich mieszkańców”, Format.

Ciało, ty i miliardy twoich mieszkańców, wydawnictwo Format

Wiek 10+

Bo nie ma głupich pytań

„Czy seks trzeba uprawiać na golasa?”; „Dlaczego ludzie się całują?”; „Czy to przykre mieć miesiączkę?”. Niemiecka edukatorka seksualna zebrała w książce formatu notatnika pytania, jakie zadawały jej dzieciaki. Uzbierało się ich 99 i na wszystkie autorka udziela wyczerpujących odpowiedzi.

Katharina von der Gathen (ilustr. Anke Kuhl) „Odpowiedz mi!”, Dwie Siostry.

Odpowiedz mi!, wydawnictwo Dwie Siostry

Wiek 12+

Dzielna aż strach

Cieszy, że wraz z wysypem powieści z nurtu young adults (dla młodzieży, ale nieunikających trudnych tematów) nastała też moda na dziewczyńskie bohaterki. Odwagą, bystrością i pomysłowością nieustępujące chłopakom. Taka jest 13-letnia Isabella, utalentowana kartografka, która rusza w niebezpieczną wyprawę, żeby ratować rodzinną wyspę. Utrzymana w klimacie baśni „Dziewczynka...” to udany debiut młodej Brytyjki, do którego prawa wykupiły wydawnictwa z 20 krajów.

Kiran Millwood Hargrave „Dziewczynka z atramentu i gwiazd”, Wydawnictwo Literackie.

Dziewczynka z atramentu i Gwiazd, Wydawnictwo Literackie

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze