fbpx

„W stronę architektury” Le Corbusiera już po polsku

"W stronę architektury" Le Corbusiera już po polsku
Fundacja Centrum Architektury

Pierwsze polskie wydanie najważniejszej książki słynnego i kontrowersyjnego architekta Le Corbusiera już do kupienia. „W stronę architektury” od 6 października w księgarniach.

Fundacja Centrum Architektury/więcej w galerii

6 października, w dzień 125. urodzin autora, będzie miała miejsce premiera tej nigdy dotąd nie tłumaczonej na język polski przełomowej książki Le Corbusiera (1887­1965), najwybitniejszego architekta, krytyka, teoretyka i publicysty ubiegłego stulecia, pioniera modernizmu, którego idee ukształtowały ogromną część́ XX-­wiecznego dziedzictwa architektonicznego na świecie.

To jedna z najważniejszych książek z teorii architektury, biblia modernistów, będąca podstawą̨ do rozumienia zjawisk architektonicznych i urbanistycznych XX w.

Wydana po raz pierwszy w 1923 roku, wzbudziła ogromne kontrowersje i zaraziła ideami Le Corbusiera architektów w całej Europie, także w Polsce. Autor wzywał ich do zerwania z dekoracją i powrotu do esencji architektury: prostych form geometrycznych, matematycznego porządku, inżynierskiej logiki, którą według niego można znaleźć zarówno w greckich świątyniach, jak i w nowoczesnych samochodach, samolotach i telefonach. To z tej książki pochodzi powtarzane do dziś zdanie: „dom powinien być maszyną do mieszkania”.

Vers une architecture to więcej niż manifest architektoniczny – książka uważana jest za pełnoprawne dzieło literackie, napisane bardzo nowoczesnym, polemicznym stylem. Wyzwanie przełożenia go na polszczyznę podjął Tomasz Swoboda – ceniony tłumacz francuskiej eseistyki, nagrodzony m.in. przez Literaturę na Świecie, stypendysta Centre National du Livre.

Pierwsze polskie wydanie, przygotowane we współpracy z paryską Fundacją Le Corbusiera, odwzorowuje układ graficzny pierwszego wydania Vers une architecture z 1923 wraz ze wszystkimi ilustracjami. Wzbogacone jest również o wstępy przygotowane przez autora do kolejnych wydań w latach 20. oraz o obszerne wprowadzenie pióra profesor Marty Leśniakowskiej.

Po blisko 90 latach książka nadal jest inspirująca i zmusza do zadania ważnych, aktualnych pytań: o prawdę, piękno i użyteczność w architekturze. Pomaga też pomóc zrozumieć jej autora, który jak nikt inny wpłynął na kształt naszego otoczenia – od znów modnych modernistycznych mebli po blokowiska.

„W stronę architektury” (Vers une architecture), Le Corbusier, Fundacja Centrum Architektury, Warszawa