1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Rodzina przy biurku

Mom and daughter using computer
Zakup mebli to sprawa, którą często w rodzinie rozważa się bardzo długo i równie długo szuka się odpowiednich modeli. Muszą się podobać przyszłym użytkownikom, być trwałe, bezpieczne i przede wszystkim dobrze spełniać swoją rolę.

Ze statystyk prowadzonych przez właścicieli internetowych portali zakupowych wynika, że jednymi z mebli, które Polacy nabywają najczęściej, są biurka. Największą popularnością cieszą się modele klasyczne, pasujące do każdego wnętrza. Jednak kupując biurko, które będzie służyło więcej niż jednej osobie, należy zadbać, aby faktycznie było odpowiednio dostosowane do wszystkich.

Biurko ergonomiczne

Jeśli już uda nam się wybrać biurko, który pasuje do wystroju wnętrza, koniecznie sprawdźmy, czy spełnia również kryteria ergonomiczne. Przede wszystkim blat powinien być na tyle duży, aby można było swobodnie przy nim pracować, czyli nie może mieć mniej niż 120 cm długości i 80 cm głębokości. Brzegi powinny być zaokrąglone, ponieważ dzięki temu osoba siedząca przy biurku będzie mogła wsunąć się pod nie jak najgłębiej i wykorzystać całą powierzchnię blatu roboczego. Biurka domowe często są wykorzystywane jako stoły pod komputer. Jeszcze do niedawna większość z nich miała specjalną wysuwaną półkę na klawiaturę. Teraz coraz częściej się z niej rezygnuje. Po pierwsze zajmuje miejsce pod blatem, a po drugie ortopedzi zalecają, aby klawiaturę trzymać jednak na biurku. Dzięki temu opieramy łokcie oraz nadgarstki o blat i odciążamy je, co zmniejsza ryzyko zwyrodnień, przede wszystkim zespołu cieśni nadgarstka. Blat biurka powinien być jednolity, żeby nie rozpraszać wzroku, i matowy, aby mebel był łatwiejszy do utrzymania w czystości.

Biurko wygodne

Biurko, które zamierzamy kupić, należy obejrzeć dokładnie nie tylko z wierzchu, ale również pod spodem. Jeśli będzie stał na nim komputer stacjonarny, warto, aby po jednej stronie znalazło się miejsce na jednostkę oraz dodatkowy sprzęt: drukarkę czy skaner. Często przydają się również szuflady lub szafka, ale pomiędzy nimi musi pozostać tyle miejsca, żeby swobodnie mieściły się nogi. Niektóre modele moją w dolnej części specjalny podnóżek, na którym można oprzeć stopy. Przed zakupem trzeba jednak się upewnić, czy na pewno wszystkim członkom rodziny będzie się wygodnie siedziało w tej pozycji. Jeśli na blacie zamierzamy postawić monitor komputera stacjonarnego, najlepiej zastosować się do zaleceń okulistów, którzy sugerują, aby stał on nieco wyżej, na specjalnej podstawce. Dzięki temu wzrok będzie usytuowany na jego górnej krawędzi albo nieco poniżej. Warto również sprawdzić, czy biurko ma specjalne otwory, przez które będziemy mogli przeciągnąć kable w taki sposób, aby nie zajmowały niepotrzebnie miejsca i nie zahaczały o nogi.

Biurko na miarę

Najważniejsze, co trzeba wziąć pod uwagę, kupując biurko, z którego będzie korzystało kilku członków rodziny, to wysokość blatu. Standardowo jest on umocowany na wysokości 72-75 cm. Może się jednak okazać, że to dla jednych (dzieci) za wysoko, a dla innych (wysocy dorośli) za nisko. W tej sytuacji najlepszym wyborem będzie . Takie meble można kupić już od dawna, ale w starszych modelach obniżenie czy podwyższenie wiązało się z koniecznością rozkręcania śrub pod blatem. Jeśli wolimy mniej pracochłonne rozwiązania, to idealne będzie nowoczesne biurko regulowane elektrycznie. W kilka sekund przy pomocy pilota lub przycisków na panelu na blacie można dopasować wysokość. To ważne również w rodzinach, gdzie poszczególni członkowie są nie tylko różnego wzrostu, ale także w różny sposób wykorzystują biurko. Jedni przy nim odrabiają lekcje, a inni na przykład malują i wolą to robić w pozycji stojącej.

Biurko z certyfikatem bezpieczeństwa

Nowoczesne biurka sterowane elektrycznie mają specjalne systemy antyzgnieceniowe, które dodatkowo zabezpieczają ich użytkowników. W taki system są na przykład wyposażone biurka firmy . Już wkrótce pojawi się kolejna opcja, która ułatwi rodzinne korzystanie z jednego mebla – będzie można zapisać w panelu sterowania ustawienia dla poszczególnych osób.

Zanim kupimy biurko, warto rozważyć różne modele i wybrać taki, który jest ergonomiczny, bezpieczny i dopasuje się potrzeb każdego z członków rodziny – od najmłodszych do najstarszych, od najniższych do najwyższych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze