fbpx

Alfabet pozytywnych emocji – M jak MIŁOŚĆ, (II)

jak byc kochanym
123rf.com

Jeśli miłość wydaje się nam czymś, co przychodzi z zewnątrz;jeśli myślimy „dlaczego dostaję jej wciąż za mało?” – zawsze będziemy odczuwać niedosyt. A oto 7 sposobów, by rozwinąć w sobie zdolność do miłości.

Joanna Godecka
Joanna Godecka, lifecoach

1.Zacznij od siebie

Przestań szukać idealnego partnera. Zmiana musi dokonać się w tobie. Dlatego zadaj sobie pytanie: jak bym się czuł/a, gdybym był/a kochany/a? Jeśli nazwałeś ten stan np. radością, lekkością bytu, uskrzydleniem… pomyśl, że przecież te uczucia, płyną z ciebie. Czy mówienie: „mogę to poczuć dopiero, gdy ktoś mnie pokocha” – ma sens?

2. Zacznij dawać

Podobne przyciąga podobne. Dlatego, jeśli uważasz, że dostajesz zbyt mało dobrych uczuć, odpowiedz na pytanie: jak wiele ich dajesz? I nie chodzi o to, w jakim stopniu czujesz się zdolny do wielkich uniesień, lecz jak jest z twoją miłością na co dzień. Ile drobnych bezinteresownych aktów miłości kreujesz?

Czym jest miłość?

3. Zapomnij o gwarancji

Nigdy nie jej nie otrzymasz. Ta cudowna pewność, o którą wszystkim chodzi, nie istnieje. Miłość to zanurzenie się w oceanie uczuć bez koła ratunkowego. Jeśli wybierzesz asekurację, będziesz brodzić w płytkiej sadzawce, jedynie marząc o wypłynięciu na szerokie wody.

4.Poczuj wdzięczność

Jeśli uważasz, że twoja szklanka jest często do połowy pusta, zamień lęk na wdzięczność. Jesteś zły, płacąc wysokie podatki? Bądź wdzięczny za to, że masz dochód. A jeśli jesteś sam, to doceń przestrzeń, którą masz, by przyjąć miłość. Codziennie znajdź 5 powodów, by być wdzięcznym.

5. Zamknij za sobą drzwi

Dopóki będziesz odwracać się za siebie, nie zrobisz kroku do przodu. Twój wewnętrzny wzrok jest bowiem skierowany na przeszłość a nie na przyszłość. Ona powraca w postaci wydarzeń, które ją odtwarzają. Czy to ma sens? Jakakolwiek była, nie ma jej już. Są natomiast twoje doświadczenia, nabyta mądrość, świadomość siebie i twoje rozumienie życia. Zaufaj im, odwróć wzrok od tego, co było, i wybierz nową drogę.

6. Poczuj szacunek

Wszystkie twoje doświadczenia, także te trudne lub z pozoru niepotrzebne, w szerszym kontekście życia mają swój sens i cel. Zamiast obwiniać się za błędy, uszanuj je, gdyż czegoś cię nauczyły. Masz inne spojrzenie i stać cię na więcej . To dostateczny powód, by poczuć szacunek.

7. Czy zależy ci na sobie?

Zadaj sobie to pytanie. Bo jeśli nie, to komu może zależeć bardziej…? Zainteresuj się każdą z płaszczyzn: fizyczną, intelektualną, emocjonalną i duchową. Zadbaj o swój rozwój. Wypisz swoje potrzeby w każdej z wymienionych kategorii i zastanawiaj się nad tym, czy dajesz sobie to, czego pragniesz i potrzebujesz.

Czytaj blog Joanny Godeckiej.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>