1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak kochać nie tylko w Walentynki

Prawdziwa miłość nie przemija tak szybko. Jest jak dobrze ukorzenione drzewo, na którym tylko zmieniają się liście. (fot. iStock)
Prawdziwa miłość nie przemija tak szybko. Jest jak dobrze ukorzenione drzewo, na którym tylko zmieniają się liście. (fot. iStock)
Psycholog Erich Fromm twierdzi, że miłość to akt woli i rozsądku, intencji i obietnicy. Według niego prawdziwa miłość, której nie należy mylić z czasowym seksualnym pożądaniem, to kwestia odpowiednich wyborów. Jak kochają dojrzali ludzie?

1. Dobre zarządzanie konfliktem.
Do konfliktów mniej lub bardziej otwartych w związku dochodzi właściwie zawsze. Znaczenie ma to jak sobie z nim radzicie. Czy walczycie ze sobą, gracie nie fair, manipulujecie, zastraszacie, nie mówicie wprost? Nie musicie się ze sobą zgadzać, tylko starać się zrozumieć.

2. Wspólne „fundamenty”.
Wasze zainteresowania, poglądy i doświadczenia zmieniają się w trakcie życia. To normalne. Dobrze jednak, gdy podstawowy system wartości macie wspólny. Na tej platformie można budować silną relację.

3. Świetna zabawa.
Czy to jest ogrodnictwo, nurkowanie, lekcje francuskiego czy egzotyczne gotowanie – obojętne. Szczęśliwe pary mają wspólne aktywności, które przynoszą im radość.

4. Słuchanie siebie.
Rozmowa każdego dnia (o sobie bądź o nas) świadczy o tym, że wzajemnie się słuchacie i jesteście sobą zainteresowani. O zaangażowaniu świadczy utrzymywanie kontaktu wzrokowego.

5. Jasne przekazywanie myśli.
Odwaga, by to robić szczerze i na bieżąco świadczy o tym, że związek jest ważny a między ludźmi istnieje bliskość.

6. Dzielenie się uczuciami.
Nie jest tak bardzo istotne czy się kłócicie czy nie, tylko jakie uczucia są między wami. Są ludzie o wybuchowym temperamencie, którzy awanturują się, ale robią to właśnie z uczuciem. A są partnerzy uprzejmi, ale chłodni wobec siebie. Chodzi o przepływ temperatury uczuć między wami.

7. Dbanie o jakość wspólnego czasu.
To nie musi być nic wymyślnego i skomplikowanego, czasem wystarczy razem wcześniej położyć się do łóżka, żeby się poprzytulać lub obejrzeć wspólnie film zamiast siedzieć każde przy swoim laptopie.

8. Własne pasje.
Wszyscy jesteśmy wielowymiarowymi, złożonymi istotami. Partner nie zapewni wszystkiego, co potrzebne nam do szczęścia. Dlatego obok strefy „my”, ważna jest też strefa „ja”, czyli twoje indywidualne pasje niezależne od ukochanego.

9. Codzienne gesty miłości
. Gdy każdego dnia jest w tobie gotowość do tego, żeby okazać partnerowi miłość poprzez gest lub działanie, to znak że miłość nie wygasa.

10. Wspólne marzenia.
Kiedy wiemy, czego chcemy od życia i wspólnie do tego dążymy, podtrzymujemy więź między nami. Dobrze, kiedy raz na jakiś czas rozmawiamy o naszych celach i metodach ich realizacji.

11. Respektowanie różnic.
One będą zawsze. Najbardziej trwałe pary charakteryzują się między innymi dużą tolerancją dla własnych różnic, a jednocześnie są ze sobą blisko. To oznacza szacunek dla indywidualności partnera, pełną akceptację tego, kim on jest.

12. Umiejętność szukania pomocy.
Zbyt wiele par zbyt późno zwraca się po pomoc do terapeuty. Dojrzali ludzie nie traktują psychoterapii jako porażki, tylko jednej z opcji pomocy dla siebie. Robią to w intencji osobistego rozwoju i wspólnego szczęścia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze