Gotowa na rozwód? (cz. 2)

rozwód
123rf.com

Rozwód jest jedną ze śmierci, jakie zdarza przeżywać się na za życia. Koniec, strata, czarna dziura. Te uczucia trzeba przeżyć. Są pewne etapy przeżywania rozstania. Proces zaczyna się jeszcze przed podjęciem decyzji o rozwodzie.
Rozwód to dla pary oddzielenie życia na wszystkich poziomach – od materialnej po emocjonalną. Żeby się do tego przygotować, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

1. Jakie są twoje uczucia wobec partnera? Często zdarza, że kiedy między ludźmi ma miejsce walka, intymne uczucia, które kiedyś zaistniały, schodzą na dalszy plan. Nie przeżywamy ich, nie zdajemy sobie sprawy, że gdzieś głęboko nadal w nas są. Po rozwodzie, kiedy konflikt czy wszelkie załatwianie spraw ustanie, mogą na nowo odżyć. Przygotuj się na takie doświadczenie.

2. Jaką mieliście sferę MY? Małżeństwo czy związek to coś więcej niż dwie osoby, gdzie każdy czuje swoją odrębność. Jest jeszcze sfera MY, w której spotykają się partnerzy i która jest trzecią jakością. Tu mieszczą się pasje, seks, prawdziwa bliskość. Na ile ta sfera była żywa, na tyle rozstanie może boleć, zostawić swój ślad.

3. Czy słowo „rozwód” jest prawdziwe, czy to tylko groźba? Bywa, że małżonkowie używają argumentu rozwodu, żeby osiągnąć to, czego chcą. Na przykład dążą do tego, żeby partner inaczej się zachowywał i używają wizji rozstania jako szantażu czy groźby. Zbadaj, jak to wygląda w twoim przypadku.

4. Czy decyzja o rozwodzie jest oparta na samoświadomości, czy jest ona emocjonalną reakcją? Jeśli jest to druga opcja, rozwód wiele nie zmieni. Emocje takie jak silny gniew czy nienawiść nie znikną z chwilą wyjścia ze sprawy rozwodowej. Rozstanie nie rozwiąże tego problemu, to wewnętrzny proces, przez który trzeba przejść samemu.