Zielona, pięknie pachnąca – bez niej nie sposób wyobrazić sobie kuchni śródziemnomorskiej. Jest głównym składnikiem sosu pesto. Bazylia, bo o niej mowa, ma nie tylko zastosowanie w kuchni, ale także w ziołolecznictwie.
Właściwości lecznicze bazylii
Bazylia ma przede wszystkim pozytywny wpływ na układ pokarmowy, m.in. zwiększa przyswajanie składników pokarmowych,
przeciwdziała zaparciom, łagodzi kolkę i zapobiega wzdęciom. Ponadto działa dobrze na układ nerwowy - warto ją spożywać zwłaszcza w czasie stanów obniżonego nastroju i
bezsenności.Zawarty w bazylii olejek aromatyczny – eugenol ma działanie przeciwzapalne, dlatego zaleca się stosowanie leków sporządzonych z bazylii w przypadku bólu gardła. Natomiast maści na bazie bazylii pomagają na bóle reumatyczne i kontuzje.
Zastosowanie bazylii w kosmetyce
Mało kto wie, że ekstrakty z bazylii są wykorzystywane do produkcji kremów oczyszczających, antyseptycznych a nawet w anti-aging. Dzięki
przeciwutleniaczom występującym w bazylii zaczęto ją również stosować w produktach kosmetycznych do ochrony przed słońcem.
Korzystny wpływ bazylii na układ nerwowy został wykorzystany przez producentów odo kąpieli.
Warto też wiedzieć, że wiele salonów kosmetycznych ma w swojej ofercie zabiegi złuszczające na bazie bazylii.
Zastosowanie bazylii w kuchni
Bazylia znajduje się w typowych włoskich potrawach, takich jak:
, pizza czy lasagne. Roślina pasuje również do jajek faszerowanych, omletów, zup, dań z pomidorów lub zielonej sałaty. Suszoną bazylią można natrzeć kurę, wieprzowinę i cielęcinę tuż przed pieczeniem. Świeżej bazylii z kolei dodaje się do potrawy tuż przed podaniem, nie gotuje się jej ani nie piecze.
Przeciwwskazania do spożywania bazylii
Nie zaleca się przyjmowania bazylii kobietom w ciąży, ponieważ składniki olejków eterycznych mogą negatywnie oddziaływać na płód. Przeciwwskazania do jedzenia bazylii dotyczą też małych dzieci i osób z chorobami wątroby.