Sposoby Polaków na stres

fot.123rf

Przegryzki, muzyka i sport – to ulubione i najczęściej stosowane przez nas metody radzenia sobie ze stresem – wynika z badań ankietowych Mixit.pl. A jak sobie z nim odpowiednio radzić podpowiada psycholog – dr Magdalena Golachowska.
Obgryzasz paznokcie, płaczesz, czy może sięgasz po słodkiego batonika?

Okazuje się, że większość z nas – aż 91 proc. spośród 300 ankietowanych z całej Polski – próbując obniżyć sobie poziom stresu, sięga po jedzenie. Najpopularniejszą przegryzką są bakalie i owoce – aż 27,5 proc. osób zadeklarowało, że w sytuacji stresowej sięga po orzechy, nasiona, pestki i suszone owoce. Na drugim miejscu znalazły się słodycze – 23 proc. ankietowanych w reakcji na stres sięga po batonik, ciastko, cukierki, czekoladę, czy lody.

– Wyniki badań wskazują na wzrost świadomości żywieniowej Polaków. Bakalie i owoce są znacznie lepszym rozwiązaniem od wysoko przetworzonych słodyczy – mówi dr Magdalena Golachowska, psycholog z wrocławskiego Instytutu Psychodietetyki, prorektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. – Reakcja stresowa jest dla organizmu bardzo dużym wysiłkiem, po którym musi nastąpić regeneracja. Za proces ten po części odpowiada kortyzol, hormon stresu przewlekłego, który zwiększa nasze łaknienie zwłaszcza na produkty słodkie, słone i tłuste. Dlatego, kiedy widzimy ciastko to mimo świadomości, że jest ono niezdrowe, nie jesteśmy w stanie siłą swojej woli powstrzymać ochoty na nie. Z hormonami trudno jest wygrać. Trzeba by związać sobie ręce i zakleić buzię albo całkowicie zaabsorbować czymś myśli, bo pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego jest wtedy silne jak obsesja – dodaje ekspertka od stresu.

Sport, muzyka oraz zakupy…

Nieco mniej popularnymi metodami radzenia sobie z napięciem są zdaniem Polaków aktywności nie związane z wrzucaniem czegoś do brzucha. 16 proc. ankietowanych wybrało słuchanie muzyki, 17 proc. uprawienie sportu. O ile ta pierwsza metoda jest skuteczna pod warunkiem, że wybierzemy spokojną muzykę, o tyle uprawianie sportu, zwłaszcza nastawionego na spory wysiłek nie jest najlepszym rozwiązaniem. – Intensywny wysiłek fizyczny, czyli taki, gdy mamy zadyszkę, pocimy się i czujemy ból w mięśniach, powoduje wzrost poziomu adrenaliny, hormonu stresu nagłego „walcz lub uciekaj”. Owszem, pozwala to na chwilę oderwać się od codzienności i zapomnieć o kłopotach, ale nasze ciało jest wystawione na kolejną stresową sytuację, po której musi nastąpić odpoczynek i regeneracja. Jeśli naprawdę chcemy skutecznie odpocząć, zamiast intensywnego wysiłku znacznie lepszy jest spokojny spacer lub ćwiczenia rozciągające – radzi dr Golachowska.

Chwilę po tym, jak w naszym organizmie uwolni się adrenalina, do głosu dochodzi drugi hormon stresu – kortyzol. Ten pierwszy przygotowuje ciało do działań ratujących życie (walka lub ucieczka), zadaniem tego drugiego jest pomoc w przetrwaniu oraz regeneracji.

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link