Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
2 lutego 2015 in Psychologia by redakcja

Ćwicz pozytywne myślenie

Liczne badania potwierdzają, że optymiści żyją dłużej. Jak skutecznie radzić sobie ze stresem i cieszyć się codziennymi radościami? Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi według metody B.K.S Iyengara, opowiada o swoich metodach na optymizm.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Po pierwsze redukcja stresu

Stres jest niestety nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Nawet krótkotrwały może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Wiktor Morgulec: Dlatego bardzo ważne jest wypracowanie indywidualnych metod redukcji stresu. Dla mnie najlepszą metodą redukcji stresu jest oczywiście joga. Niektórym mogą pomagać spotkania ze znajomymi lub spacery albo zapisywanie „małych radości” codziennego dnia. Ostatnio spotkałem się z pewną zabawą w serwisach społecznościowych, polegającą na tym, że przez przykładowo 50 dni osoby codziennie dzielą się ze swoimi znajomymi radością, która ich tego dnia spotkała. 

Po drugie prawidłowe odżywianie

Sposób, w jaki się odżywiamy nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale również warunkuje samopoczucie.

Wiktor Morgulec: Prawidłowe nawyki żywieniowe są jednym z najważniejszych sprzymierzeńców pozytywnego myślenia. Zbilansowane i zdrowe posiłki dają efekty w postaci poczucia lekkości i energii do działania. Dlatego tak ważne jest, by nasza dieta była bogata w pełnowartościowe produkty. Od 23 lat jestem wegetarianinem. Dla wielu moich znajomych joginów niejedzenie mięsa jest czymś zupełnie naturalnym i co najważniejsze, przypisują mu znaczną rolę w poprawie stanu zdrowia i samopoczucia. Na organizowanych przez nas wyjazdach z jogą zawsze towarzyszą nam kucharze, których specjalnością są dania wege.

Po trzecie zdrowy sen

O tym, że sen to zdrowie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wśród licznych korzyści płynących ze zdrowego snu wymienia się m.in.: poprawę pamięci i koncentracji, zwiększenie kreatywności, zmniejszenie stresu czy ochronę przed depresją.

Dodatkowo, jak zauważa Wiktor Morgulec: osoby, które się nie wysypiają, jedzą częściej i  gorzej. Brak snu jest równoznaczny z pogorszeniem nastroju. Mamy mniej energii do  działania i nawet błahe rzeczy mogą powodować zdenerwowanie. Mocna kawa czy orzeźwiający spacer są rozwiązaniami, które mogą pozornie pomóc tylko na chwilę. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinniśmy w taki sposób organizować swoje codzienne obowiązki, by zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią dawkę snu.

Po czwarte aktywność

Regularna aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, co jest uwarunkowane m.in. wzmożoną produkcją hormonu szczęście – endorfiny – podczas ćwiczeń. Nieważne, czy lubisz biegać, pływać czy podnosić ciężary – niezależnie od wybranej aktywności ruch pozwoli bardziej pozytywnie patrzeć na świat.

Wiktor Morgulec: Wpisaną na stałe w moje życie aktywnością jest oczywiście joga. Jedną z wielu zalet, które płyną z regularnej praktyki, jest nauka przyjmowania pozytywnych i twórczych myśli. Jak dobrze wiemy, głównym przeciwnikiem pozytywnego myślenia jest stres. Joga pomaga radzić sobie z tą barierą. Odpowiednie asany pozwalają uwolnić ciało od napięć fizycznych i emocjonalnych, pomagają się zrelaksować, rozluźnić, a dzięki temu zregenerować siły. Te zmiany często dostrzegam na wyjazdach z jogą, których uczestnicy już po 7-dniach regularnych ćwiczeń nieraz całkowicie zmienią swoją postawę i sposób myślenia – są bardziej otwarci, bardziej radośni i przede wszystkim starają się myśleć pozytywnie. Kluczem takiego stanu jest prawidłowa synchronizacja ruchu z oddechem. Zgodnie w wynikami badań przeprowadzonych na świecie osoby praktykujące jogę regularnie żyją dłużej i mają wyższy poziom zadowolenia z życia niż osoby niepraktykujące.

mat.pras.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI