Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
26 lutego 2015 in Zdrowie by redakcja

Dlaczego żywność ekologiczna jest zdrowsza?

Nasze zdrowie i odporność w znacznej mierze zależą od sposobu odżywiania. Ostatnio coraz częściej słyszymy, że najzdrowsza jest żywność ekologiczna. Co kryje się pod tym pojęciem?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Żywność ekologiczna powstaje w gospodarstwie ekologicznym tzn. w takim, w którym nie używa się nawozów sztucznych i pestycydów, stosuje się zrównoważona uprawę, płodozmian oraz mechaniczne i biologiczne metody zwalczania chwastów, szkodników i chorób. Gospodarstwa ekologiczne i przetwórnie wytwarzające taką żywność są kontrolowane corocznie przez inspektorów jednostek certyfikujących. Kontroli podlega cały proces hodowli i produkcji a nie tylko produkt końcowy.

Produkty z gospodarstw ekologicznych mają znacznie niższy poziom toksycznych metali ciężkich szkodliwych dla nerek, wątroby czy układu nerwowego. W owocach uprawianych ekologicznie stwierdzono aż siedmiokrotnie rzadszą obecność pozostałości pestycydów, a jeśli były − to w ilościach śladowych.

Badania wykazały, że ekologiczne surowce roślinne zawierają od 18% do 69% więcej przeciwutleniaczy (kwasów fenolowych, flawonów, antocyjanów itd.) niż surowce z upraw konwencjonalnych. Spożywając więc taką samą ilość owoców, warzyw czy zbóż ekologicznych co konwencjonalnych, dostarczamy organizmowi o 20-60% więcej przeciwutleniaczy niezwykle ważnych w profilaktyce zdrowotnej.

W gospodarstwach konwencjonalnych zwierzętom, od których uzyskuje się mięso i mleko, często podaje się profilaktycznie antybiotyki i hormon wzrostu, a te przechodzą do produktu finalnego. W gospodarstwie ekologicznym jest to niedopuszczalne.

Dlaczego produkty bio są tak drogie? W krajach UE, gdzie rolnictwo ekologiczne rozwija się od wielu lat, produkty wytwarzane taką metodą są droższe średnio o 30% od produktów wytwarzanych przemysłowo czy konwencjonalnie. W Polsce różnica jest znacznie większa, ponieważ rolnictwo ekologiczne jest w fazie początkowej i plony upraw ekologicznych oraz produkcja zwierzęca są znacznie niższe. Wyższe są również koszty związane z nakładem pracy, wymaganiami przestrzennymi oraz kontrolą i certyfikacją. Na ceny ma także wpływ stosunkowo niewielka liczba gospodarstw ekologicznych.

mat.pras. sklepu z żywnością ekologiczną ekooi.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI