fbpx

E-book czy książka ?

E-book czy ksiązka papierowa
123rf.com

Rewolucja cyfrowa, z którą mamy do czynienia we współczesnym świecie, dotyczyła z początku muzyki, filmów oraz zdjęć. Możliwość zapisu książki w formacie cyfrowym wydawała się być tylko kwestią czasu. Obecnie e-book to doskonała alternatywa dla tradycyjnej książki
E-book czy książka ?- zastanawia się Krzysztof Sidorowski, ekspert Serwisu Komputerowego Strefa Napraw.

To trudne pytanie, na które nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż uzależniona jest ona od tego, jak często czytamy i gdzie chcemy czytać. Musimy zastanowić się, czy wolimy usiąść z tradycyjną książką na kanapie, czy np. czytamy w autobusie lub pociągu. E-booki doskonale sprawdzają się w podróży, ponieważ zajmują mało miejsca i zamiast kilku ciężkich książek, możemy korzystać z jednego, niewielkiego czytnika. Ponadto obsługa czytnika, podczas gdy jedną ręką trzymamy się poręczy w autobusie, nie stanowi żadnego problemu ze względu na jego mobilność i oszczędność miejsca (niektóre czytniki mieszczą się w kieszeni). Przewagą tradycyjnej książki jest z pewnością brak możliwości rozładowania baterii, co niestety zdarza się w przypadku e-booków. Jednak należy zauważyć, że czytniki charakteryzują się niezwykle długotrwałą żywotnością akumulatora. Jeśli kupujemy książki w języku angielskim, to e-booki wiążą się z oszczędnością pieniędzy (tradycyjna książka w języku obcym oznacza zwykle spory wydatek). Kolejną zaletą e-booków jest możliwość powiększenia czcionki jednym kliknięciem. Ta opcja jest doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych lub posiadających wadę wzroku. Nie stwierdzono również, żeby e-booki miały negatywny wpływ na zdrowie czytelnika. Tekst wyświetlany na elektronicznym papierze nie działa na wzrok, w przeciwieństwie do czytania z błyszczącego ekranu monitora.

Po przeanalizowaniu zalet i wad e-booków oraz porównaniu ich z tradycyjnymi książkami, dojdziemy do wniosku, że nie należy szukać odpowiedzi na pytanie: e- book czy książka? ponieważ wszystko zależy od tego, która z opcji bardziej nam się przyda i sprawdzi w danej sytuacji. Pomimo wszystkich zalet nowoczesnych technologii, nadal są i będą osoby, które wolą odtwarzać muzykę z oryginalnych płyt CD albo czytać książkę, która pachnie farbą drukarską. Z pewnością żadna z tych zalet nie sprawi, że melomani i kolekcjonerzy tradycyjnych książek przestaną być wierni swoim zasadom.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze