fbpx

Chcesz lepszego seksu? Ćwicz jogę

Chcesz lepszego seksu? Ćwicz jogę
123rf

Zachodnia nauka najczęściej oferuje dwa sposoby leczenia problemów seksualnych – poradnictwo psychologiczne, aby poprawić relację partnerów lub podawanie mężczyznom farmaceutyków. Tymczasem jest jeszcze wschodnie podejście. Jakie?
Coraz więcej badań dowodzi, że joga jest dobra na seks, a nawet może zapobiegać i leczyć problemy seksualne. Dobry seks zaczyna się tam, gdzie głęboki relaks. Gdy jesteśmy odprężeni, krew swobodniej krąży po całym naszym ciele. Dotleniony zostaje mózg, a także lepiej ukrwione zostają narządy płciowe. Dlatego efektem głębokiej relaksacji staje się podniecenie seksualne.

Wszystko, co zmniejsza nasz lęk, który leży u źródła przeżywania stresu, podnosi nastrój także poprawia nasze funkcjonowanie w sferze seksu. A to fundament do kochania się, które przynosi radość i jeszcze więcej miłości. Różne są sposoby na to, żeby się zrelaksować. Na pewno skuteczne jest praktykowanie jogi. Kiedy regularnie ćwiczymy, nasz poziom lęku sukcesywnie obniża się. Zaobserwowali to indyjscy naukowcy podczas badań grupy studentów medycyny. Joga zredukowała u nich poziom kortyzolu, hormonu stresu. Do tych samych wniosków doszła podczas swoich eksperymentów badawczych amerykańska seksuolog Marty Klein. Zauważyła ona u swoich klientów, że „stres przyczynia się do problemów seksualnych, a brak seksu jeszcze bardziej podnosi poziom stresu i powstaje błędne koło”. Joga likwidując napięcia w ciele, spowodowane stresem, pomaga w zapobieganiu i leczeniu problemów seksualnych.

Joga u kobiet powoduje częstszy orgazm. Dzieje się tak, ponieważ podczas orgazmu dochodzi do szybkich skurczów mięśni dna miednicy. W zachodniej medycynie wzmacniają je ćwiczenia Kegla, co prowadzi do intensyfikacji orgazmu. W jodze mięśnie dna miednicy nazywane są mula bandha. Odpowiednie asany wzmacniają je, zapewniając korzyści podobne do ćwiczeń Kegla. Wyniki kolejnych indyjskich badań wskazują, że joga pomaga leczyć przedwczesny wytrysk. Już po trzech tygodniach jogi badani zgłaszali znacząco lepszą jego kontrolę.

Dobry seks wymaga dobrego przepływu krwi. Dlatego wszystko, co poprawia przepływ krwi tętniczej, poprawia funkcje seksualne. Mogą to być po prostu regularne ćwiczenia fizyczne. Nie muszą one być bardzo forsujące. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii obserwowali, jak przez 9 miesięcy 78 mężczyzn, którzy przez problemy z erekcją nie uprawiali seksu, regularnie spacerowali i uprawiali umiarkowanie męczące, proste ćwiczenia fizyczne. Ich seksualny wigor znacząco się podniósł. Główne czynniki ryzyka chorób serca – palenie, cukrzyca, otyłość, wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi – uszkadzają tętnice i zmniejszają przepływ krwi do narządów płciowych. Liczne badania pokazują, że joga redukuje ryzyko chorób serca właśnie poprzez poprawę przepływu krwi. Indyjscy naukowcy zauważyli, że w grupie 42 mężczyzn chorych na serce, którzy zaczęli uprawiać jogę i stosować zdrową dietę, ustabilizowała się ciśnienie krwi oraz waga ciała. Również ich życie seksualne zaczęło przynosić im satysfakcję.

źródło: psychologytoday.com

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze