fbpx

Jaką metodę jogi wybrać?

Jaką metodę jogi wybrać?
123rf.com

Ćwiczenia jogi prowadzą do lepszego poznania siebie i pozwalają zachować dobre zdrowie aż do starości. Wybierz najlepszą metodę dla siebie.
Joga pochodzi z Indii, a samo słowo oznacza „łączyć” albo „związek”. Na początku nauka była przekazywana ustnie z nauczyciela na ucznia, jej podstawy zostały po raz pierwszy spisane prawdopodobnie w II wieku przez naszą erą. Do Europy joga przywędrowała na początku XX wieku, a w Polsce jej początki wiążą się z działalnością filozofa Wincentego Lutosławskiego. Dziś joga jest bardzo popularna i praktykuje się ją na wiele sposobów. Oto najbardziej populare metody.

Hatha joga. Najbliższa tradycji indyjskiej. Polega na ćwiczeniach oddechowych „pranayama” oraz praktykowaniu asan zharmonizowanych z oddechem. Asany wykonywane są w określonej kolejności, od najłatwiejszych do najtrudniejszych, pod opieką instruktora. Seans kończy się relaksacją w pozycji leżącej.

Joga Sivananda to także bardzo tradycyjna metoda. Została nazwana od nazwiska wybitnego współczesnego nauczyciela jogi, który przyczynił się do jej promocji w latach 60.

Joga Iyengara. Ta szkoła również zawdzięcza swoją nazwę nazwisku nauczyciela jogi, zmarłemu w 2014 B. K. Iyengarowi. Wykorzystuje się w niej akcesoria, typu liny czy drewniane klocki. To metoda techniczna, wykorzystywana czasami jako wsparcie leczenia astmy czy przy problemach z kręgosłupem. Skupia się bardziej na samych pozycjach niż na relaksacji czy medytacji.

Joga Asthanga została opracowana w Indiach w latach 40. XX wieku. Polega na sekwencji pozycji, przy wykonywaniu których synchronizuje się oddech i ruch. Jest bardzo dynamiczna, a adepci tej szkoły wchodzą na kolejne „poziomy”. Mocno inspiruje się gimnastyką, choć pozostaje osadzona w tradycji. Szczególnie odpowiednia dla osób, które lubią wyzwania fizyczne.

Kundalini jest metodą skupioną na duchowym aspekcie jogi. Wykorzystuje mantry lub święte pieśni, które towarzyszą dynamicznym i powtarzalnym ćwiczeniom. „Kundalini” oznacza energię drzemiącą w każdym z nas, a joga ma ją rozbudzić.

Flow joga. Metoda w Polsce jeszcze mało znana. Charakteryzuje się spontanicznym ruchem przypominającym taniec. Ta płynność obowiązuje też w fazach przejścia między pozycjami. Flow joga nastawiona jest na pracę z ciałem i usunięcie blokad ograniczających przepływ energii.

Birkram joga została stworzona w latach 70. XX wieku w Kalkucie. Polega na ćwiczeniu 26 pozycji w sali podgrzanej do temperatury 41 stopni Celsjusza. Bikram Choudhury stworzył ze swojej metody prawdziwy biznes, czym naraził się na krytykę w środowisku nauczycieli jogi.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>