W najbliższy piątek, 15 maja, już po raz czwarty Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania organizuje, w ramach Międzynarodowego Dnia Rodziny, akcję „Dwie godziny dla Rodziny”. Tego dnia część pracodawców skróci czas pracy o symboliczne 2 godziny, by zachęcić swoich pracowników do refleksji nad sposobem budowania relacji i spędzania czasu z bliskimi. Wieloletnie badania Instytutu Gallupa pokazują, że osoby zadowolone z życia zawodowego i prywatnego są o 30% bardziej zaangażowanymi pracownikami. Są także zdecydowanie mniej narażone na wypalenie zawodowe i mają o ponad 40% mniejszą absencję.
Akcja Fundacji Humanites – Sztuka Wychowania „Dwie godziny dla Rodziny” jest częścią obchodów w Polsce „Międzynarodowego Dnia Rodziny”, ustanowionego przez ONZ. Promuje spędzanie wartościowego czasu z bliskimi oraz pogłębianie więzi międzypokoleniowych. Celem nadrzędnym akcji jest wspieranie budowy tożsamości młodego pokolenia i relacji rodzinnych poprzez ciekawość siebie i dobrą rozmowę. 15 maja większość zaangażowanych w akcję firm i instytucji skróci dzień pracy o symboliczne 2 godziny, służące wyrwaniu pracowników z codziennej rutyny, aby mogli je spędzić ze swoimi najbliższymi, szczerze rozmawiając, bawiąc się – po prostu będąc razem. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.
„W tegorocznej edycji zapraszamy do
rozmów o wspomnieniach. Zachęcamy do poznania korzeni własnej rodziny i przez to swojej tożsamości. Relacje i więzi buduje się przecież poprzez bycie ze sobą. 15 maja poświęćmy więc chwilę refleksji nad jakością czasu spędzanego razem i
jakością rozmów, które prowadzimy
w naszych rodzinach. Jak wiele tej rozmowy poświęcamy, aby prawdziwie zaciekawić się sobą nawzajem, a jak dużo na omówienie codziennych obowiązków i
logistyki związanej z domem i dziećmi…” – zwraca uwagę Zofia Dzik, Prezes Fundacji Humanites.
Wypowiedzi znanych osób (m.in. Zbigniew Wodecki, Zbigniew Gajewski, Prof. Jerzy Bralczyk, Prof. Andrzej Blikle, Prof. Witold Orłowski, Tomasz Kopeć, aktor Rafał Królikowski) o wspomnieniach oraz marzeniach są dostępne na stronie www.mamrodzine.pl. Tam także można znaleźć Quiz Rodzinny z kilkudziesięcioma pytaniami inspirujących do dobrej rozmowy.