Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
7 lipca 2016 in Parenting by Ewa-Nowak

7 sposobów na to, by nie przenosić swoich lęków na dziecko

Jak w czasach, kiedy dobry news to zły news, nie przelewać na dzieci własnych, codziennych niepokojów? Podpowiada ekspertka SENSu Ewa Nowak.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
  1. Sortowanie myśli. Zastanów się: „Które problemy rzeczywiście mnie dotyczą? Czy ta myśl jest dla mnie dobra, czy zła? Co mi daje, że o tym teraz myślę? Pomaga mi żyć czy przeszkadza? Czy moja myśl może dziecku zaszkodzić?”. Zdystansowanie się do myśli pomaga je skutecznie przesiać i zwyczajnie wyrzucić z głowy.
  2. Stop nakręcaniu, czyli myśl zastępcza. Za każdym razem, gdy w twojej głowie pojawi się destrukcyjny obraz, pomyśl na przykład o widoku z okna w kuchni – przypomnij go sobie bardzo dokładnie. Możesz też zacząć wymieniać ludzi z klasy w liceum – według alfabetu. Myśl zastępcza, wcześniej przygotowana, przepędzi myśl toksyczną, której nie chcesz. Przecież to ty decydujesz, o czym myślisz.
  3. Terapia dobrymi wspomnieniami. Postawa i wyraz twarzy są dla dziecka informacją, w jakim jesteś nastroju. Dlatego trzeba zmienić stan umysłu, żeby stan umysłu dziecka również się zmienił. Przypominaj sobie cudowne chwile z jego życia, odkop dobre wspomnienia. Pierwszy ząb, urodziny, laurka, występ w przedszkolu. Takich wspomnień masz przecież setki. Będzie to widać na twojej twarzy.
  4. Przyznanie się do emocji. Po prostu powiedz: „Byłam tak zmęczona/zdenerwowana/spięta/rozdrażniona. Jak dobrze, że jesteś już ze mną”. Dziecko nieustannie boi się utraty miłości. Kiedy rodzic jest rozdrażniony, pierwszą myślą dziecka jest strach, że jest zły na nie – że coś zrobiło, zawiniło. Dlatego jeśli masz w sobie napięcie, otwarcie o tym powiedz. Niech dziecko wie, że twój stan emocjonalny nie ma żadnego związku z waszą relacją.
  5. Terapia przytulaniem. Powiedz: „Możemy się teraz poprzytulać, bo ja potrzebuję dotyku i całusków kogoś najukochańszego na świecie”. Przytulanie to poczciwa metoda natychmiastowej terapii. Warto ją praktykować celowo, mówiąc dziecku, że potrzebuje się fizycznego kontaktu. Przytulanie szczególnie dobrze działa, gdy nie zagłusza się go słowami.
  6. Rozbrajanie lęku rozmową. Nie denerwuj się, gdy dziecko wspomni coś o wojnie, terroryzmie czy strzelaninach, a nawet gwałtach. Spokojnie tłumacz, jakie jest prawdziwe zagrożenie. Rozmowa z rodzicem rozbraja lęk dziecka, a przy okazji też twój własny niepokój. Nic tak nie pomaga na lęki jak pomoc w pokonywaniu ich u innych ludzi, zwłaszcza tych, których kochamy. Dla własnego dziecka, jak dla nikogo innego, umiemy być dzielni i silni, więc korzystajmy z tego.
  7. Metoda „Będziemy ptakami”. Marzenia to potężna broń każdego dziecka. Ich nieracjonalność może zdziałać cuda. Można nauczyć dziecko reagowania żartem lub marzeniem. Kiedy słyszy straszne słowa w rodzaju: „wojna”, „kryzys”, „bomba”, „zabici” – czuje lęk, chce coś zrobić, coś powiedzieć, ale nie wie co. Można podsunąć dziecku reakcję rozpraszającą lęk: „Jeśli będzie wojna, to my będziemy ptakami”. Absurdalny pomysł natychmiast rozładuje atmosferę. Warto uczyć dzieci, że nie na wszystko na świecie mamy wpływ, i jaki należy mieć stosunek do tego, co od nas nie zależy.

Ewa Nowak pedagog, terapeutka, autorka książek dla dzieci i młodzieży


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI