Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
1 czerwca 2016 in Parenting by aleksandra-strojwas

Jak mądrze wybierać filmy dla dzieci?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak mocno filmy kształtują nasze widzenie świata. Oprócz opowieści ukazują bowiem także stereotypy i role społeczne. Jak mądrze wybierać to, co oglądają najmłodsi, pytamy psycholożkę Annę Jurek oraz Annę Stadnik, organizatorkę festiwalu „Kino w trampkach”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czy dorosły widz może się czegoś nauczyć z filmów dla dzieci?

Tak, bo zarówno bajki, jak i filmy z dziecięcymi bohaterami są tak naprawdę kierowane również do nas. Możemy je odbierać na różnych poziomach. Przede wszystkim pozwalają sięgnąć do przeszłości, skonfrontować się z różnymi, często trudnymi przeżyciami – zastanowić się: „Jak ja się wtedy czułam?” albo: „Co bym wtedy zrobiła, gdybym miała swoją dzisiejszą wiedzę o świecie?”. I to może prowadzić do różnych wniosków, np. zmotywować do przepracowania danej sprawy, jeżeli uznamy, że nadal rzuca ona cień na nasze życie. Z drugiej strony bajki czy filmy z czasów naszego dzieciństwa, które były dużo mniej agresywne w swoim przekazie, kojarzą nam się z czymś miłym, pozwalają na powrót do dawnych wspomnień, dlatego tak lubimy oglądać je z dziećmi.

Trzeci aspekt to możliwość wejścia w buty dziecka, zobaczenia, w jaki sposób ono odbiera otaczający świat. Bo siedząc na krześle dorosłego, rzadko chce nam się przesiąść na krzesło dziecka, popatrzeć na świat z jego perspektywy. Oglądając film, stajemy się bardziej empatyczni, nie oceniamy zachowania czy emocji z pozycji dorosłego, tylko patrzymy oczami dziecka. Jest to bardzo ważna lekcja dla dorosłych.

Może się okazać, że dziecko jest bardziej tolerancyjne od nas?

Często tak bywa. Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami. Dlatego ja jestem zwolenniczką proponowania dzieciom różnych filmów, z różnych kontekstów kulturowych, żeby pokazać, że nie wszyscy żyją tak jak my. Dzieci są bardzo chłonne i szybciej niż dorośli akceptują inność. Czytałam parę lat temu artykuł o dziennikarzu, który mieszkał w Stanach i nie wiedział, jak powiedzieć córce, że kolega z klasy ma dwóch ojców. I bardzo długo kręcił się wokół tego tematu, chodził, zastanawiał się i w końcu wydukał: „Wiesz, Tom ma dwóch ojców”, a ta dziewczynka na to: „OK, i co?”. I on powiedział, że córka pokazała mu tę najbardziej naturalną reakcję na zasadzie: „I co z tego?”. Pokazywanie dzieciom różnych modeli uczy też nas, dorosłych, że wszystko jest do zaakceptowania, że różnorodność jest czymś naturalnym. I że to częściej my robimy z tego problem niż dzieci. Tylko że my też pokazujemy im pewną wizję świata. Pytanie, jaka jest ta nasza wizja?

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI