Jak mądrze wybierać filmy dla dzieci?

fot.123rf

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak mocno filmy kształtują nasze widzenie świata. Oprócz opowieści ukazują bowiem także stereotypy i role społeczne. Jak mądrze wybierać to, co oglądają najmłodsi, pytamy psycholożkę Annę Jurek oraz Annę Stadnik, organizatorkę festiwalu „Kino w trampkach”.
Czy dorosły widz może się czegoś nauczyć z filmów dla dzieci?

reklama

Tak, bo zarówno bajki, jak i filmy z dziecięcymi bohaterami są tak naprawdę kierowane również do nas. Możemy je odbierać na różnych poziomach. Przede wszystkim pozwalają sięgnąć do przeszłości, skonfrontować się z różnymi, często trudnymi przeżyciami – zastanowić się: „Jak ja się wtedy czułam?” albo: „Co bym wtedy zrobiła, gdybym miała swoją dzisiejszą wiedzę o świecie?”. I to może prowadzić do różnych wniosków, np. zmotywować do przepracowania danej sprawy, jeżeli uznamy, że nadal rzuca ona cień na nasze życie. Z drugiej strony bajki czy filmy z czasów naszego dzieciństwa, które były dużo mniej agresywne w swoim przekazie, kojarzą nam się z czymś miłym, pozwalają na powrót do dawnych wspomnień, dlatego tak lubimy oglądać je z dziećmi.

Trzeci aspekt to możliwość wejścia w buty dziecka, zobaczenia, w jaki sposób ono odbiera otaczający świat. Bo siedząc na krześle dorosłego, rzadko chce nam się przesiąść na krzesło dziecka, popatrzeć na świat z jego perspektywy. Oglądając film, stajemy się bardziej empatyczni, nie oceniamy zachowania czy emocji z pozycji dorosłego, tylko patrzymy oczami dziecka. Jest to bardzo ważna lekcja dla dorosłych.

Może się okazać, że dziecko jest bardziej tolerancyjne od nas?

Często tak bywa. Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami. Dlatego ja jestem zwolenniczką proponowania dzieciom różnych filmów, z różnych kontekstów kulturowych, żeby pokazać, że nie wszyscy żyją tak jak my. Dzieci są bardzo chłonne i szybciej niż dorośli akceptują inność. Czytałam parę lat temu artykuł o dziennikarzu, który mieszkał w Stanach i nie wiedział, jak powiedzieć córce, że kolega z klasy ma dwóch ojców. I bardzo długo kręcił się wokół tego tematu, chodził, zastanawiał się i w końcu wydukał: „Wiesz, Tom ma dwóch ojców”, a ta dziewczynka na to: „OK, i co?”. I on powiedział, że córka pokazała mu tę najbardziej naturalną reakcję na zasadzie: „I co z tego?”. Pokazywanie dzieciom różnych modeli uczy też nas, dorosłych, że wszystko jest do zaakceptowania, że różnorodność jest czymś naturalnym. I że to częściej my robimy z tego problem niż dzieci. Tylko że my też pokazujemy im pewną wizję świata. Pytanie, jaka jest ta nasza wizja?

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »