Rumianek pospolity to chyba znana wszystkim roślina, której nie sposób pomylić z żadną inną. Niepozorny żółty środek i białe płatki kryją w sobie wiele składników bardzo pomocnych w dbaniu o piękny wygląd.
W kosmetyce zastosowanie znalazł kwiatostan rumianku bogaty w łagodzący bisabol, flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym oraz poprawiające koloryt skóry karotenoidy. W rumianku występują też śluzy tworzące na powierzchni skóry łagodzący i ochronny film.
Kosmetyczne właściwości rumianku
Rumianek pospolity to roślina wykorzystywana w kosmetyce przede wszystkim ze względu na łagodzące i przeciwobrzękowe właściwości.
Rumianek działa kojąco na oczy i delikatnie oczyszcza skórę . Ponadto działa na skórę ujędrniająco, zmiękcza ją i wyrównuje koloryt. Jego dodatek do kremów i balsamów po opalaniu przynosi ulgę nawet mocno podrażnionej i zaczerwienionej skórze.
Wyciąg z rumianku bogaty jest w
witaminę C, zwalczającą wolne rodniki. Zawiera też witaminę PP, która wzmacnia naczynia krwionośne.
Rumianek jest częstym dodatkiem do szamponów i odżywek przeznaczonych dla blondynek bowiem delikatnie rozjaśnia i dodaje włosom blasku.
Lecznicze właściwości rumianku
Rumianek to także roślina o działaniu leczniczym. Sprawdza się zwłaszcza przy problemach z układem trawiennym, działa rozkurczowo, łagodzi stany zapalne, wspomaga leczenie wrzodów i reguluje wypróżnianie. Większość mam podaje dzieciom herbatki z rumianku, które przeciwdziałają kolkom.
Ponadto rumianek łagodzi
bóle migrenowe, zmniejsza napięcia nerwowe i pomaga przy stanach zapalnych spojówek.
Domowe „zrób to sam” z rumiankiem
Peeling rumiankowy - do jego przygotowania potrzebujesz łyżkę suszonych kwiatów rumianku, dwie łyżki płatków owsianych i migdałowych oraz łyżeczkę mąki kukurydzianej.
Wszystkie składniki umieść i zmiksuj w blenderze, a następnie przełóż do szczelnie zamkniętego pojemnika. Dwie łyżki mieszanki starannie rozmieszaj z łyżką gazowanej wody mineralnej. Papkę nałóż na zwilżoną skórę twarzy i szyi i masuj nią przez dwie, trzy minuty. Następnie opłucz twarz chłodna wodą.
Maseczka z rumianku do cery podrażnionej - trzy łyżki suszonych kwiatów rumianku zmiel w blenderze, a następnie zalej wrzątkiem do uzyskania konsystencji papki. Kiedy zioła przestygną, dodaj do nich parę kropli witaminy A i E ( do kupienia w aptece w postaci kropli lub kapsułek). Powstałą papkę nałóż na skórę twarzy, a po kwadransie zmyj ciepła wodą.
Płukanka z rumianku do blond włosów - trzy łyżki suszonych kwiatów rumianku należy zalać szklanką gorącej wody. Odstaw na kwadrans i przecedź napar przez sitko. Podczas mycia włosów już przy ostatnim płukaniu dodaj wodę z dodatkiem rumianku. Dzięki temu będą ładnie błyszczeć.