„Kobiety w Polsce często wykonują pracę nudną, żmudną, mało opłacalną i ciężką” – mówi socjolożka Dorota Peretiatkowicz w 10. odcinku podcastu „zaTASkowani”. „Łatwo jest zdezerterować” – dopowiada pisarka Zyta Rudzka. To dlatego po umownej czterdziestce zaczynamy czuć, że znikamy?
„Jak człowiek z ciężkim portfelem chodzi, to mu lżej” – mówi Wera, bohaterka książki „Ten się śmieje, kto ma zęby”. Jej portfel jednak jest lekki, właśnie straciła zakład fryzjerski, a mąż zmarł i tak zaczyna tzw. drugą połowę życia. W 10. odcinku podcastu „zaTASKowani” z jej autorką i laureatką Nike Zytą Rudzką i socjolożkami: Dorotą Peretiatkowicz i Katarzyną Krzywicką-Zdunek rozmawiamy o etapie życia, w którym sobie uświadamiamy, że jesteśmy za starzy na pracę, ale wciąż za młodzi na emeryturę.
Zaczynamy fragmentem postu Anny L. na Linkedinie: „Jestem niewidzialna. Jestem pokolenie X. Moje dzieci w żartach mówią tzw. boomer. […] Gdy zaczynałam pracę zawodową i ustawiałam kampanie reklamowe o osobach starszych, mówiliśmy 45+, 55+ i ustawialiśmy dla nich kampanie różnych geriavitów. Teraz ja jestem w tym wieku, gdyby dzieci kupiłyby mi taki produkt to awantura murowana. Ja jednak nie czuję się staro, energia mnie rozpiera, co z tego, skoro jestem niewidzialna”.
W całym klimacie inkluzywności, gdzie bardzo uważnie dobieramy słowa, wygląda na to, że tylko ageizm dalej ma się świetnie: ci wszyscy boomerzy, dziaderzy są przecież przezabawni.
Tegoroczny raport McKinsey & Company „Women in workplace”, który podsumowuje nie tylko ostatni rok, ale i całą dekadę zmian na rynku pracy, wskazuje, że kobiety opuszczają miejsca pracy dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Dzieje się tak głównie z powodu braku wsparcia i możliwości rozwoju. Kobiety często pełnią „niewidzialne role” – zarządzają zespołami, ale bez oficjalnych awansów czy uznania. – Nie ma niczego gorszego w korporacji niż stanowisko menedżerskie średnie – komentuje socjolożka Dorota Peretiatkowicz. Do tego dochodzi poczucie „niewidzialności” związane z wiekiem, które wciąż dopada kobiety. Jak wygląda druga połowa życia w pracy? Jak o siebie zawalczyć? – Zacząć od nowa w życiu może być fajnie. To nie musi być złe – zapowiada Zyta Rudzka.
Rozmawiamy o tym w dziesiątym odcinku podcastu „zaTASKowani” z pisarką Zytą Rudzką i socjolożkami: Katarzyną Krzywicką-Zdunek i Dorotą Peretiatkowicz. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zaprasza na dziesiąty odcinek podcastu „zaTASKowani”.