Zanim na Netfliksie będzie dostępny serial „Sto lat samotności”, ekranizacja arcydzieła współczesnej literatury światowej, my przedstawiamy książki, które warto przeczytać wcześniej, aby poczuć klimat realizmu magicznego.
Realizm magiczny to nurt literacki, w którym świat przedstawiony zbudowany jest z elementów rzeczywistych i nadprzyrodzonych, przenikających się i funkcjonujących na równych prawach.
Marzenia senne traktowane są jak rzeczywistość, a z kolei świat realny rozpływa się niczym mroczne zjawy. Znajdziemy tu odwołania do wyobraźni, mitów, baśni czy wierzeń. Takie przemieszanie faktów i fantazji pozwala lepiej, głębiej opisać prawdę o ludzkiej naturze i de facto o istocie świata.
Książki w stylu realizmu magicznego to światowe arcydzieła. Poniżej przedstawiamy 5 propozycji, których nie powinno zabraknąć w Waszych czytelniczych peregrynacjach.
„Sto lat samotności”, Gabriel Garcia Marquez (Fot. materiały prasowe)
To lektura obowiązkowa dla każdego. Ta książka jest kwintesencją realizmu magicznego. Opowiada wielopokoleniową historię rodziny Buendiów, których poznajemy w momencie, kiedy nestor rodu, Jose Arcadio Buendia, oraz jego żona Urszula, zakładają miasteczko Macondo. Małżeństwo Jose Arcadio i Urszuli, choć zawarte z miłości, jest jednocześnie wypełnione trwogą. Będąc kuzynami, każdego dnia lękają się bowiem o przyszłość kolejnych pokoleń z powodu więzów krwi.
Ta wielowątkowa, wielopoziomowa powieść to historia wypełniona snami, duchami i wydarzeniami z pogranicza realizmu i magii. Opowiada o początku i końcu pewnej rodziny, stawiając jednocześnie pytanie, czy każdy z nas skazany jest na samotność i zagładę?
„Gra w klasy”, Julio Cortazar (Fot. materiały prasowe)
Książka składa się z trzech części. Można je czytać po kolei bądź osobno, od środka albo nawet od końca. Narracja jest fragmentaryczna, przypomina strumień świadomości lub labirynt, tworząc w sumie strukturę dzieła otwartego. Sam tytuł odwołuje się do gry ulicznej w piekło i niebo, i jest metaforą poszukiwania szczęścia.
Część nazwana „Z tamtej strony” to historia grupki przyjaciół, artystów, którzy mieszkają w Paryżu w latach 50-tych. Przyglądamy się z bliska losom argentyńskich imigrantów, parze kochanków, Oliveiry i Magi. Horacio Oliveira to intelektualista. Maga z kolei jest kwintesencją naturalnego, nieubranego w konwenanse piękna. Ten rozdział historii kończy się, kiedy niespodziewanie umiera kilkuletni synek Magi, Rocamadour.
Kolejna cześć, „Z tej strony,” dzieje się w Buenos Aires, dokąd dociera Oliveira po rozstaniu z Magą. Spotyka tu swojego przyjaciela z dzieciństwa, Travelera, i jego żonę, Talitę, którą z miejsca jest oczarowany. Rozpoczyna się półrzeczywista, półwyobrażona gra zmysłów między trójką bohaterów, której centrum jest Talita, a finałem scena nad przepaścią.
Trzecia cześć pt. „Z różnych stron” to po prostu rozdziały pomiędzy pozostałymi dwiema częściami. Można się bez nich obejść. Można też czytać je jako niezależne fragmenty, jak wiersze, eseje, obrazki.
Książka tworzy niesamowitą, magiczną, przesyconą poezją opowieść, której nie da się zapomnieć. Fascynuje, ale też budzi niepokój – w życiu bohaterów bowiem, tak jak w grze – rządzi reguła oparta na niepewności. Nie jesteśmy zatem w stanie przewidzieć, czy przeskok z jednego kwadratu gry w klasy do kolejnego przybliża nas czy oddala od upragnionego celu. A cel ów to obraz naszych pragnień, wiary w marzenia, lęków, emocji, olśnień i porażek, które składają się na poszukiwania siebie na drodze do szczęścia... lub piekła.
„Dom duchów”, Isabel Allende (Fot. materiały prasowe)
To burzliwa historia losów trzech pokoleń rodziny Trueba. Opowieść utkana jest z namiętności, pasji i dramatów. Wielka miłość, przemoc i nienawiść pokazane są na tle rewolucji i piekła politycznego terroru. Podobna rewolucja toczy się w sercach członków rodziny Estebana Trueby. A swoje apogeum osiąga w starciu seniora oraz jego wnuczki, którzy stają emocjonalnie i dosłownie po dwóch stronach barykady, tak jak staje się po dwóch stronach życia i śmierci, miłości i nienawiści.
„Zupa z granatów”, Marsha Mehran (Fot. materiały prasowe)
Trzy piękne siostry Aminpur uciekają z ogarniętego rewolucją Iranu. Osiadają w irlandzkim miasteczku, gdzie otwierają egzotyczną kawiarnię Babylon. W kawiarni podawane są tradycyjne potrawy, przygotowane z wielkim kunsztem i pasją. W Babylonie pachnie kawą, kardamonem i cynamonem, które drogą zmysłów mają otworzyć ludzkie serca. Czy faktycznie siostrom uda się oczarować mieszkańców i odnaleźć dom w obcym kraju?
„Przepiórki w płatkach róży”, Laura Esquivel (Fot. materiały prasowe)
To opowieść o niezwykłej miłości Tity i Pedra, która rozgrywa się w Meksyku na tle politycznej zawieruchy i przemian społecznych. Główni bohaterowie, sami uwikłani w historie rodzinne, nie mogą się pobrać, ale też nie mogą przestać się kochać. W wyniku intrygi uknutej przez matkę Tity, Pedro poślubia najstarszą siostrę Tity. Myśli bowiem, że tylko w ten sposób może być blisko swojej prawdziwej, jedynej ukochanej, w jej domu rodzinnym.
Emocje i uczucia, które rozpalają serce Tity, przenosi na swoje potrawy. Karmi członków rodziny, matkę, dwie siostry i Pedra – tak jakby karmiła ich sama sobą.
Jedzenie jest tu metaforą namiętności, a szczegółowe receptury i opisy przygotowywania potraw stają się kwintesencją miłosnego aktu między dwojgiem kochanków. W powietrzu zastyga pytanie, czy miłość Tity i Pedra doczeka się kiedyś spełnienia?
Warto wiedzieć, że na podstawie książki powstał film, który już teraz jest dostępny na platformie Max.